Zvieratá a deti v dome: klady a zápory


Dieťa sa bude musieť naučiť byť zodpovedné, naučiť sa byť spravodlivé a láskavé s prihliadnutím nielen na svoje vlastné záujmy ale aj záujmy svojho domáceho maznáčika.

pes

·         Zvieratá nežijú dlho. Mnohé mamičky a otcovia to berú ako argument, aby nedovolili dieťaťu domáce zviera. Je to ale z dobrých motívov, zachrániť dieťa pred stresom a bezprostrednou stratou. 
·         Okrem vzdelávacích okamihov zviera pomôže dieťaťu zvládnuť svoje psychologické problémy. Vlastniť zviera zlepšuje náladu dieťaťa, čo je mimoriadne dôležité. 

kočka

·         Deti, ktoré majú problémy s rečou, budú profitovať z komunikácie s papagájom. Dieťa samo trénuje a neustále opakuje slová.  Neuropatológovia potvrdzujú priaznivé účinky papagájov na deti, ktoré trpia zakoktávaním, neurózami, depresiami a neurodermatitídou. Vtáky pomáhajú zmierniť priebeh všetkých týchto chorôb. Dokazuje sa tiež, že deti, ktoré vyrastali v domácnosti so zvieratami, sú prakticky poistené proti výskytu alergií v dospelosti.  Sú optimistickejšie a ľahšie sa prispôsobujú novým okolnostiam.

·         Súčasne sa dospelí často neodvážia kúpiť domáce zviera, pretože sú extrémne vystrašení možnosťou infikovať dieťa s nejakou strašnou chorobou zo zvieraťa.  Komunikácia dieťaťa s domácimi zvieratami veľmi zriedkavo vedie k infekcii a zároveň napomáha imunite. Ďalším rodičovským strachom je, že dieťa bude infikované červami z mačky alebo psa. Verte nie je to tak jednoduché. Toxakaridy (častejšie u mačiek) a toxokarp (zvyčajne u psov) nemôžu žiť v ľudskom čreve. 

pejsek

·         Veľké mínus je, že zviera v dome je ako druhé dieťa.  Zviera bude vyžadovať veľkú pozornosť a starostlivosť. Dokonca aj keď súhlasíte so svojím synom alebo dcérou, že sa sami budú starať o domáce zviera, tento proces bude musieť byť kontrolovaný a čiastočne bude ležať na ramenách mamky. 
·         Čistenie v dome bude oveľa častejšie a ťažšie a to asi deti robiť nebudú…