Znovuzrodenie tapiet


Každý človek chce byť jedinečný. Netýka sa to len našej osobnosti, ale aj našich domovov. Chceme sa odlíšiť od ostatných, chceme aby náš domov bol ozajstným domovom, aby odrážal nás, našu povahu, to čo sa nám páči.
V každej domácnosti nájdete stierku, rôzne farebné nátery, či nástreky. Tento moderný trend úplne vytlačil tapety. Ale nie na dlho.

mléčná obloha

Návrat tapiet
V minulosti bol tapetami „zútulnený“ každý byt. Na trhu existovalo asi 5 druhov tapiet do obývačky, 5 druhov do kuchyne a 5 druhov do ostatných miestností. Tapetovanie zabralo celé dni a ten neporiadok z toho…ani nehovorím.
Súčasné tapety, ale prešli vývojom a podstatným zlepšením.
Netreba ich pracne lepiť – existujú druhy tapiet, ktoré majú spodnú stranu z netkanej buničiny (vlisové tapety). Stačí stenu natrieť lepidlom a nalepiť naň suchú tapetu.
Odstraňovanie tapiet – keď Vás vzor tapiet omrzí jedným – dvoma ťahmi tapetu zo steny strhnete a môžete lepiť novú. Na stene nezostane jediný kúsok starej tapety.

pozadí

Tapety a ich výhody
Tapety Vám zakryjú každú jednu trhlinku, alebo nerovnosť na stene.
Sú priedušné, vďaka tomu môže stena dýchať. Nebojte sa žiadnej plesne.
Čiastočne, ale predsa celkom slušne môžu poslúžiť ako tepelná izolácia. Skúste sa dotknúť namaľovanej steny a steny s tapetou. Rozdiel pocítite okamžite.
Tlmia zvuky medzi miestnosťami.
Tapety sú vhodné na takmer akýkoľvek povrch – stena, sklo, drevo, kov,…

Druhy tapiet
Samolepiace tapety– sú odolné voči poškodeniu, vhodné hlavne na renováciu staršieho nábytku. Povrch, na ktorý chcete nalepiť samolepiacu tapetu musí byť hladký, suchý, odmastený a čistý. Tieto tapety sa dajú umývať saponátovým roztokom.

kruhy

Vinylové tapety– odolný voči vode a oteru je práve tento druh tapiet vhodný do kuchýň, kúpeľní, chodieb a chát. Presne tomu zodpovedajú aj vzory vinylových tapiet – tehlové, alebo kamenné múry, kachličky, obklady,…

Vliesové tapety– vhodné do izieb. Z množstva vzorov a farieb si isto každý vyberie. Tieto tapety sa lepia za sucha na stenu, ktorá je natretá lepidlom. Dávajte si ale pozor či kúpite tapety bez prestrihu – kedy sa vzor na tapete neopakuje, alebo s prestrihom – kedy vzor tapety na seba nadväzuje.