Záleží na pevnom disku?

Harddisk (HDD) je neodmysliteľnou súčasťou klasických stolných počítačov (PC )dodnes. A to i napriek tomu, že dnes je doba SD kariet a úložísk online (cloud). Ale i tak je stále potrebné, aby bol stolný počítač vybavený aj týmto hardvérom s dostatočnou kapacitou. Aby sa PC vôbec pustil do prevádzky, musí naštartovať operačný systém a s ním aj množstvo programov, čiže určitým úložným priestorom skrátka disponovať musí a počítače zvyknúť byť nastavené overeným systémom, kedy operačný systém "nabootujú" práve z pevného disku (HDD). Tento hardvér je tak základom PC i dodnes a ak už má byť jeho súčasťou, tak nech je kvalitný a má dostatočnú kapacitu. Prečo by nám mal vlastne vadiť? Jeho princíp sa tak nemení, skôr sa zväčšuje jeho kapacita a dnes nájdete počítače s kapacitou pevného disku až 1 TB, čo je niečo úžasné, ale na druhej strane si treba rozmyslieť, či takýto priestor vôbec potrebujeme a využijeme.

pevný disk

V ére operačného systému Windows 98 výbava bežného počítača disponovala pevným diskom s kapacitou (dnes už smiešnych) 4 GB. Ale čo k tomu dodať. Samotný operačný systém zabral maximálne 2 GB (ale zrejme i menej), no a cca 2 GB vám zostalo voľných. K bežnej práci s PC, ako aj k prehľadávaniu internetu to stačilo, počítač fungoval, no bol vhodný na uloženie menších súborov. Ak by ste takýto počítač chceli využiť ako multimediálne centrum na množstvo MP3 súborov, fotiek, či nedajbože kvalitných hier, čakalo by vás peklo na zemi. Harddisk napomohol k správnu fungovaniu PC a na ukladanie bežných textových dokumentov, fotiek, (ale i MP3), no viete si predstaviť, že veľa zábavy by ste s ním asi nezažili, ale stačil.

disk

To je však minulosť. Počítače dnes zväčša fungujú ako multimediálne centrá s obrovským dosahom a úložiskom pre médiá, nehovoriac o tom, že aj samotný operačný systém zaberie viac miesta, potrebuje priestor k pravidelným aktualizáciám, programy sú čoraz dokonalejšie, ako aj počítačové hry, čo má za následok ich stále zväčšujúci sa počet GB. Dnes by nám bol HDD s kapacitou 4GB úplne nanič, vlastne by sme na ňom nemohli ani len operovať s Windowsom 10. Aj tak si ale myslím, že bežnému užívateľovi by stačila kapacita harddisku takých 100 – 500 GB, čo by stačilo k plnohodnotnému zážitku. Preto ak hľadáte nový počítač a ide vám v prvom rade o výkon, pozerajte predovšetkým na iné parametre (procesor, RAM, popr. grafická karta). HDD 1 TB sa mi zdá ako zbytočne drahé terno a to najmä vtedy, ak túto obrovskú kapacitu nevyužijete a ostatné parametre (v zátvorke) budú relatívne nízke.