Zákony sa dajú ohýbať

V roku 2017 má prísť k zmenám, ktoré sa dotknú hlavne podnikateľov a vlastníkov podnikov. Zato zamestnanci si majú prísť na svoje, pretože sa dvíha minimálna mzda. Teda podľa zákona je zamestnávateľ zamestnancovi povinný zaplatiť minimálne 435 Euro za mesiac. Táto suma predstavuje odmenu najnižšieho stupňa, pričom vraj za obtiažnejšiu prácu zamestnanec môže zarobiť maximálne 870 Euro za mesiac. Viac sa dozviete pomocou článku
výroba tašek v Číně
• Lenže dobre vieme, že vlastníci výrobných podnikov si dokážu zákony upraviť tak, ako vyhovujú im. Zákon zavrie oči, pretože od týchto podnikov je závislá naša ekonomika. Zákon sa neporuší úplne, ale prerobí legálnou cestou. Podpíšete zmluvu, no potom miesto 8 hodín robíte 10 hodín, vraj porušíte nejaké pravidlo výroby a už je to tu. Poctivo makáte veľa hodín za málo peňazí. Znovu a znovu. Žiadne cititeľné zmeny neprichádzajú. A kto sa nad tým zastaví? Máte odvahu sa ísť sťažovať? Nie. Komu sa máte vlastne posťažovať aby vás bral vážne a niečo s tým spravil?
Vy teda podpíšete legálnu zmluvu a potom si s vami vlastník podniku robí čo chce. Podáva pravidelné nadčasy, môže sa mu zdať, že ste porušil pravidlo výroby a strhne vám to s platu. V zmluve sa vraví o lákavých bonusoch, lenže tie sú iba nesplniteľným snom. A už je tu to, čo hovorím. Zmluva je legálna, no vaše pracovné podmienky vyzerajú v skutočnosti inak, ako na zmluve.
bolest hlavy
• Momentálne poznám prípad, kedy sa podala u nás v Hlohovci na úrade stažnosť na podnik vo Veľkých Kostoľanoch. Je to presne to, čo som opisoval vyššie. Už asi tak rok v kuse sa robia nadčasy a plat je stále rovnaký, nízky. Dokonca nižší, než spomínaných 435 Euro. Legislatíva sa zmenila, no reálne podmienky nie. Konečne sa to začalo riešiť úradnou cestou, no zmeny stále neprichádzajú. Vraví sa iba o tom, že podnik pravdepodobne zruší svoju činnosť.