Vznik celosvetovo obľúbeného nápoja

Milovaný a zatracovaný nápoj Coca Cola, vyrába spoločnosť „The Coca-Cola Company“. V obchodoch ju dostanete vo viac ako dvesto krajinách po celom svete. Vznik toho nápoja siaha niekoľko desaťročí dozadu.

coca cola

Coca Colu vyrobil americký doktor John Stith Pemberton. Nie je presne známe, čo ho inšpirovalo, alebo na základe čoho, sa pustil do jeho výroby. Isté indície napovedajú, že sa pokúsil vyrobiť nealkoholickú verziu, vtedy veľmi populárneho nápoja, CocaWine. Išlo o červené víno s prídavkom kokaínu.

Coca Colu si ľudia mohli po prvýkrát kúpiť už v roku 1886 v Atlante, ale iba v lekárni Jacob´s Pharmacy. Bola predávaná ako oficiálny liek. Jeho vyžitie malo byť viacstranné. Na obale sa uvádzalo, že pomôže pri nervových bolestiach, impotencii, liečení závislosti od morfia, či bolestiach hlavy a brucha. Ešte v tom istom roku sa vynálezca nápoja rozhodol pre reklamnú kampaň. Zverejnil ju v časopise Atlanta Journal.

Aj napriek jeho snahe sa mu darilo za deň predať iba menej ako desať svojich výrobkov. To sa zmenilo o necelých sto rokov neskôr. Americký obchodník Asa Griggs Candler odkúpil tajnú receptúru. Do propagácie sa pustil naplno, čo spôsobilo, že sa kola stala bleskovo rýchlo jedným z najobľúbenejších a najpredávanejších nápojov na svete.

retro coca cola

Tajná receptúra

Presné zloženie tohto nápoja nie je známe ani dnes. Jeho výrobcovia ho označujú za tajné. V časoch jeho vzniku sa však na výrobu naozaj používali listy juhoamerickej rastliny koka, s obsahom narkotík. Išlo o tie isté listy, ako pri výrobe kokaínu. Ďalšou povzbudzujúcou zložkou boli kolové orechy, ktoré obsahujú kofeín.
Receptúra sa výrazne zmenila v roku 1904, od kedy sa používajú listy zbavené kokaínu. Ide o molekulárnu úpravu, ktorú smie legálne vykonávať iba jedna spoločnosť na svete, a to Stepan Company v New Jersey. Kokaín, ktorý oddelia pri úprave listov, predávajú farmaceutickej firme, ktorá ich spracúva na medicínske účely. Je taktiež jedinou na svete, ktorá ma na túto činnosť povolenie.