Vek techniky. Čo pre nás znamenajú počítače?

Fenomén, ktorý v súčasnosti najviac napreduje vo vývoji je nesporne rozvoj počítačovej technológie. S vývojom techniky sa vyvíja aj trh pre ňu. Počítače a s nimi pribúdajúce softvéry sa menia veľmi rýchlo. Menia sa rýchlejšie ako tí, ktorí ich používajú. Sme presvedčení, že žijeme vo svete, kde musíme byť súčasťou technického veku a v súlade s týmto presvedčením počítače prenikajú do nášho sveta čím ďalej, tým viac.
Je však tiež zrejmé, že počítačová sloboda určuje limity ľudskej slobody.

workoholik venku

Technizácia verejnej mienky

·         Techniku používame, aby sme sa dostali k informáciám. Technické médiá sú jednou z najvplyvnejších síl pri vytváraní verejnej mienky. Formy, ktoré používame si tak ako všetky formy informačných zdrojov vyžadujú selekciu informácií. Napríklad, televízia či videá – zostrihajú informácie z oveľa dlhších rozhovorov na krátkych pár sekúnd, alebo minút.

·         Táto informácia spolu s výberom vyhovujúcich záberov formuje naše chápanie a ovplyvňuje vedomie. Moderná komunikačná technika speje k čoraz väčšej manipulácii s našou mysľou. Čím viac informácii, tým menšie poznanie. Zatiaľ čo ľudia majú dnes zvýšený prílev informácii, tento fakt neposilnil spoločenský rozum.

·         Ľudia sa často stratia v množstve a neprehľadnosti informácií im ponúkaných. Internet je využívaný predovšetkým na komunikačné účely.Je ideálny pre vyhľadávanie informácií a udržiavanie kontaktov.

Tým, že sa počítače stávajú rýchlejšími, aj práca sa musí zvládnuť rýchlejšie, čím sa zvyšuje aj stres. Ľudia sú pod tlakom často menej výkonní a celkovo, stres znižuje schopnosť sústrediť sa na dôležité úlohy v práci. Človek je nepozorný, urobí chybu, ktorú by za normálnych okolností nikdy neurobil.
pracovní prostor
To znižuje jeho pracovnú hodnotu, čo vedie k ďalšiemu stresu. Technika nám posadila latku dosť vysoko. Ľudský faktor sa z pracovných pozícií pomaly vytráca a nahrádzajú ho počítače.  Keď niekto sedí pri počítači môže telefonovať, prečítať si e- maily, vybaviť papierovú a elektronickú prácu, a toto všetko v rovnakom istom čase. Keď sa počítač náhodou pokazí, človek stratí schopnosť „fungovať“. 

Posted in Web