Sú vaše chrobáčiky doma v bezpečí?


Ak vaše bábätko len ležalo, bolo všetko relatívne v pohode. Akonáhle sa ale začne pretáčať na bruško, liezť po štyroch a chodiť okolo nábytku, mali by ste spozornieť. Všetky veci, ktoré sa vám až doteraz zdali bezpečné, už také byť nemusia. Mali by ste sa preto zamyslieť nad tým, čo by ho mohlo ohrozovať. Bude chcieť všetko preskúmať a ochutnať, takže sa nezastaví pred ničím. Naraz dosiahne na poličky, ľahko sa môže tresnúť do hlavy o ostrý roh stola, a zásuvky sú naraz viac ako zaujímavé. Nehovoriac o drobných predmetoch, ktoré by dieťa mohlo strčiť do pusy.

malý kluk na chodníku
Som dieťa

Ak chceme pochopiť, čo našim maličkým hrozí, je potrebné sa na to pozrieť z ich pohľadu. Skúste sa plaziť po zemi a uvidíte, že môžete naraziť napríklad do rohu stola, neskôr to môže byť polička na stene. Asi najväčšie nebezpečenstvo hrozí v kuchyni. Keď varíte alebo pečiete, tak sa tieto plochy enormne zahrievajú a dieťa sa môže popáliť. Pokiaľ už dosiahne až na sporák, môže na seba napríklad zvrhnúť hrniec s horúcou polievkou. Všetky nože a ostré predmety musia preč. Zabezpečte všetky zásuvky, kde máte riad, ockovia náradie ako sú klince, vrtáky alebo skrutkovače. Všetky čistiace prostriedky a lieky dajte do najvyšších políc skríň, kam sa dieťa nedostane.
kojenec u otce na klíně
Nutné opatrenia
·        záslepky do zásuviek po celom byte
·        bezpečnostné chrániče na ostré rohy
·        preč s ťažkými predmetmi, ktoré by na seba dieťa mohlo zvrhnúť
·        nikde v dosahu by nemalo byť sklo, o ktoré by sa mohli porezať
·        žiadne jedovaté kvetiny
·        zabezpečte všetky dôležité dokumenty, peniaze a osobné doklady
·        zamykajte dvere
·        do dverí dajte gumové zábrany, aby si dieťa nemohlo pribuchnúť prsty
·        schodisko zabezpečte špeciálnou zábranou, aby z nich dieťa nespadlo
·        nenechávajte otvorené nikdy celé okno a pozor na balónové dvere
 
Vždy by ste mali vychádzať z povahy dieťaťa. Ak je váš potomok skôr pokojný, nemusíte ho toľko strážiť. Ale ak máte doma hyperaktívneho divocha, tak sa majte na pozore. Nikdy totiž neviete, čo vymyslí. Na druhú stranu s ním zažijete veľa zábavy a bude vás baviť svojimi kúskami.