Štátna dotácia na vykurovanie domácností

V súčasnosti sa čoraz viac ľudí zaujíma o ekologické vykurovanie, pretože moderná vykurovacia technika šetrí finančný rozpočet domácností a taktiež aj naše životné prostredie a klímu. V minulosti sa na vykurovanie rodinných domov využívalo drevo, plyn či elektrika. Dnes už poznáme moderné vykurovacie systémy akými sú tepelné čerpadlá, solárne kolektory, fotovoltaika alebo kotly na biomasu. Na spomenuté moderné vykurovacie systémy je možné získať štátnu dotáciu, ktorej správcom je Slovenská inovačná a energetická agentúra. Na získanie štátnej dotácie je však nutné splniť určité podmienky.

domácnost

Dotácia na vykurovacie systémy

Na úsporu nákladov na vykurovanie domácnosti je výbornou voľbou využiť energiu zo slnka, vody, vetra alebo zo zeme. Napríklad s pomocou slnka sa dá za pomoci solárnych či fotovoltaických panelov získať energia na ohrev teplej vody a kúrenie. Solárne kolektory sú schopné ušetriť až neuveriteľných 60 % nákladov na ohrev teplej vody a vykurovanie, čo je naozaj vysoké číslo. Vďaka alternatívnym a obnoviteľným zdrojom energie sa dá navyše šetriť životné prostredie a s takýmto kúrením nevznikajú žiadne škodlivé emisie. Aké sú však maximálne hodnoty dotácie pri jednotlivých vykurovacích systémoch?
Tepelné čerpadlo– maximálna výška dotácie je 3700 €,
Kotly na biomasu– pri rodinných domoch je maximálna hodnota dotácie 1500 € a pri bytových domoch sa výška dotácie pohybuje v rozmedzí najviac do 7kW inštalovaného výkonu kotla na biomasu,
Fotovoltaické panely– výška dotácie sa pohybuje od 900 – 2450 € v závislosti od výkonu inštalovaného panelu
Slnečné kolektory– výška dotácie pre rodinné domy sa pohybuje v rozmedzí 500 – 1750 € na 1kW výkonu solárneho kolektoru u bytových domoch môže byť výška dotácie až do 9000 €.

suterén

Ekologické vykurovanie je dobrou investíciou

Štátna dotácie dokáže finančný rozpočet aspoň o niečo odbremeniť. Investícia do moderných vykurovacích systémov je výbornou voľbou aj pre ďalšie generácie, ktoré budú danú nehnuteľnosť využívať. Zimy a prechodové obdobie nás vedia ešte poriadne potrápiť a preto treba byť na mrazivé obdobie dopredu pripravený. Navyše pomocou týchto spôsobov vykurovania sa domácnosť stáva nezávislejšou napríklad od elektrických sietí.
Podrobnejšie informácie ohľadne štátnych dotácií nájdete na internetovej stránkewww.vykurovanie24.sk. Tiež si môžete prečítať rôzne články o vykurovaní a vykurovacích technikách a načerpať tak inšpiráciu pre váš rodinný dom. Taktiež táto spoločnosť ponúka špičkovú vykurovaciu, chladiarenskú a priemyselnú techniku od medzinárodnej spoločnosti Viessmann, s.r.o. S nezodpovedanými otázkami ohľadne vykurovania vám zamestnanci ochotne poradia.