Starostlivosť o detské zuby: ako vybrať zubnú kefku pre dieťa

Najlepším modelom prvej kefy je silikónová masážna kefka, oblečená na prst matky. Bude sa dokonale vyrovnávať s bakteriálnym povlakom a súčasne masíruje ďasná. Zubní lekári odporúčajú používať túto kefu až 2 roky, to znamená, kým dieťa nemôže dostať skutočnú zubnú kefku.

zubní pasta

  • Existujú špeciálne požiadavky na zubnú kefku pre deti. Mala by byť mäkká, s umelými štetinami a pružnou zakrivenou rukoväťou. Pri výbere zubnej kefky pre dieťa si dávajte pozor, aby jej hlava zodpovedala dĺžke 2-3 zubov. Chumáčové štetiny by sa nemali nachádzať príliš nahusto. Na niektorých kefkách sú jednotlivé štetiny dlhšie – sú určené na čistenie ťažko dostupných oblastí zubov. Štetiny môžu mať indikátor farebného času, platný po dobu troch mesiacov. Detské zubné kefky sa vyrábajú s rukoväťou vo forme hračky.
  • Fanúšikovia technického pokroku môžu kúpiť dieťa elektrickú zubnú kefku, v ktorej samotná hlava robí kruhové pohyby. K dispozícii sú kefy so zvukovým časovačom nastaveným na 2 minúty. Existujú hudobné zubné kefky – pri čistení zubov takou kefou zaznie melódia. Ak idete na cestu, môžete si kúpiť špeciálnu cestnú kefku s puzdrom.
  • Zubná kefka by sa mala meniť každé 3 mesiace, bez ohľadu na jej stav – štetiny menia tvar, "unavujú sa" a hromadia sa v nich mikróby.
  • Zubná kefka – predmet individuálneho použitia. Nedovoľte, aby vaše dieťa používalo niekoho iného kefku: môžu ho ohroziť  mikroorganizmy, ktoré spôsobujú kazy, existuje možnosť infekcie vírusovou hepatitídou a infekciou HIV.

kartáček
V posledných rokoch došlo k trendu k rozšíreniu a intenzite vývoja kazu primárnych zubov, ktorý sa často vyskytuje u detí vo veku 2-3 rokov, avšak v niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť aj u detí mladších ako 2 roky. Preto nezanedbajte ani návštevu zubára. Zubára však vyberajte pozorne – inak Vaše dieťa bude mať traumu na celý život.