Správne osvetlenie do detskej izby

Detská izba je veľmi špecifickou miestnosťou. Okrem estetickej funkcie , musíme pozerať tiež na tú praktickú. Okrem toho nesmieme zabudnúť na bezpečnosť a taktiež na vplyv farieb a predmetov na detskú psychiku. Jedným z veľmi dôležitých aspektov je to správne osvetlenie. Okrem klasickej lampy, by sa mali v detskej izbe nachádzať i netradičné svetielka.

pokojíček
 
Nočné osvetlenie
 
Mnoho detí sa bojí spať v úplnej tme. Svetlo počas noci však nie je tým najvhodnejším riešením. Narúša pokojný a kvalitný spánok, čo sa môže odzrkadliť na detskej psychike. Ideálnym riešením sú teda takzvané náladové lampy. Ich svetlo je veľmi tlmené a príjemné. Vyberajte vždy červené odtiene. Prirodzené denné svetlo totiž obsahuje modrú farbu. Preto nie je na noc vhodné vôbec. Dobrým riešením sú i lampičky, v ktorých plávajú olejové škvrny. Aj na dospelého človeka pôsobia upokojujúco. Ak teda dieťa nemôže zaspať, pri sledovaní pomalých pohybov bubliniek, mu to pôjde určite ľahšie. Na trhu dnes dostanete aj lampy, ktoré na stene vytvárajú rôzne obrazce. Pred ich kúpou si však skontrolujte ich intenzitu. Hovoríme ako o sile svetla, tak o rýchlosti pohybov daných obrazcov. Tie, ktoré sa pohybujú príliš rýchlo, nie sú vhodné.
 
Dobrým riešením sú i malé svetlá, ktoré zasuniete do zásuvky. Ich svetlo je naozaj slabučké, takže nijako nebráni pokojnému spánku. Dôležité je i samotné umiestnenie. Svetlo by sa nikdy nemalo nachádzať priamo pred postieľkou. Nemalo by jednoducho svietiť priamo do tváre.
 
Pracovné svetlo
 
V detskej izbe, by sa malo nachádzať i viacero bodových svetiel. Jedno umiestnite nad pracovný stôl. Je jedno či hovoríme o úplne malom dieťati, alebo o školákovi. Dobré osvetlenie je totižto potrebné aj pri hre s plastelínou, alebo kreslení. Ďalšie bodové svetlo by sa malo nachádzať pri posteli. Vyhnete sa tak zapnutej lampe pri uspávaní, či čítaní rozprávok na dobrú noc. Nejedná sa však len o šetrenie elektrickej energie. Tesne pred spaním potrebujeme upokojiť svoje zmysli. Príliš osvetlená miestnosť nám to však nedovolí.

lampičky
 
Pri osvetlení do detskej izby zohráva dôležitú úlohu taktiež bezpečnosť. Pri kúpe lámp preto nešetrite a zainvestujte do kvalitných a hlavne bezpečných výrobkov.