Sob arktický a najkrajší sviatok v roku

Keď sa povie „Vianoce“, väčšina ľudí si predstaví okrem stromčeka a darčekov aj soby ťahajúce sane. Je pozoruhodné ako sa skĺbila ľudská predstavivosť a iné okolnosti pri vytváraní tejto rozprávkovej vianočnej klasiky. Deväť lietajúcich sobov je poháňaných čarovným prachom, aby pomohli bielovlasému starčekovi rozdať darčeky určené deťom po celom svete.
sob o vánocích
Poznáte ich mená? Známe sú od roku 1823, kedy bola publikovaná rozprávka s názvom
„The night before Christmass“ od Henryho Beekam Livingstona. Volajú sa:
·         Dasher
·         Dancer
·         Prancer
·         Vixen
·         Comet
·         Cupid
·         Donner
·         Blitzen
·         Rudolph

Sob je však stále zviera, ktoré si zaslúži našu pozornosť a ktoré nemôžeme „ponížiť“ tým, že si ho predstavíme  výlučne ako vianočný doplnok. Sob je fascinujúci živý tvor, rovnako ako ostatné zvieratá. Je to „niečo ako jeleň“. Výrazne sa mu totiž podobá (až na parožie, na konci sú sobie parohy sploštené).
hlava sobaq
Sob arktickýalebo sob polárny žije vo veľmi chladnom prostredí na severe, v polárnych oblastiach. Okrem Vianoc je známi aj niečím iným. Má perfektný zrak špeciálne prispôsobený tamojším podmienkam. Sobie oči nie sú, ako ľudské oko, náchylné k snežnej slepote. Absorbujú UV žiarenie, ktoré sa od bieleho snehu odráža. Parohy hrdo nosí samec, ako aj samica.
Na nohách majú tieto prežúvavce z čeľade jeleňovitých široké kopytá. To im umožňuje pohodlnú chôdzu aj v hlbokom snehu. Nestane sa im vďaka tomu, že v ňom zapadnú.

Ich  potravou sú rôzne bylinky a lišajníky. Dajú sa ľahko vyhrabať zo snehu a zabezpečujú zdroj živín.
Voľne žijú soby v Ázii a Amerike. Archeológovia na našom území našli sobie kostry čo značí, že dávno v minulosti žili aj na Slovensku. Na sever sa presťahovali kvôli stále teplejšej klíme, ktorá im nevyhovovala. Na jaskynných kresbách nájdeme aj obrázky lovu starovekého Slováka na sobie stádo.

Toto krásne zviera (na severe Európy a Ázie) chováme kvôli plnotučnému mlieku, mäsu a jeho hrubej koži. Sobí tuk neškodí ani vo väčšom množstve. Aj preto je  mlieko od soba vysoko žiadané. Sobie mäso zas znižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi a obsahuje vitamín C.
Vianočný sob – ako ho poznáme z komerčných médií – má svoj domov v Laponsku, ktoré leží na území Fínska. Fíni sa každý rok vďaka sobom tešia zimnej turistike, a to vo veľkej miere.

Je očividné, že prínos sobov je širokospektrálny. Soby nám vždy v decembri prinášajú radosť a pohodu vďaka našim západným susedom a ich záľube vo Vianociach.