Čierne zlato, ako sa ináč nazýva táto surovina, ktorá ovládla celý svet. V minulosti mala využitie len ako surovina, z ktorej sa vyrábalo palivo do spaľovacích motorov, no približne v 50. rokoch 20. storočia bolo vynájdené umelé vlákno v podobe nylonu a silonu, ktoré sa vyrába ako vedľajší produkt z ropy. Vynájdenie nylonu a silonu silno ovplyvnilo módny priemysel a šikovný podnikatelia tak vycítili možnosť ako začať vyrábať oblečenie, ktoré bude o polovicu lacnejšie ako oblečenie vyrábané z prírodných materiálov a dokážu tak prilákať viac zákazníkov.
Mnoho dnešného oblečenia je vyrábané práve z ropy z dôvodu prebytku jej ostatkov v ropnom priemysle, z ktorých sa vyrába nylon a silon. Oblečenie z ropy je pritom odolnejšie voči viacnásobnému praniu a zachováva si nie len farbu, ale aj svoj stály tvar. Za asi najzaujímavejšiu vec možno považovať, že oblečenie vyrábané z ropy šetrí životné prostredie, čo je kompromis, lebo šetrí úrodnú pôdu, ktorá by inak bola zabraná na pestovanie bavlny, z ktorej bolo donedávna vyrábané všetko oblečenie.
Oblečenie vyrábané z ropy si našlo svoje uplatnenie aj v oblečení pre športovcov, ktoré je vystavované ťažkým skúškam pri prekonávaní náročných športových aktivitách. Disponuje nepremokavosťou a odolnosťou voči oderu a pnutiu, čo by u oblečenia z prírodných materiálov nebolo možné.
To čo niekedy v minulosti nenašlo svoje uplatnenie ako vedľajší produkt z ropného priemyslu, je dnes neoddeliteľnou súčasťou nášho bežného života a dovoľuje nám naše obľúbené veci nosiť dlhšie, lacnejšie a v neposlednom rade pomáhame šetriť úrodnú pôdu. Možno aj práve ty máš na sebe oblečené tričko, ktoré je vyrobené či už úplne z ropy alebo s jej značným podielom. Ropný priemysel má teda omnoho viac odvetví ako len výroba paliva ako sú benzín alebo nafta pre spaľovacie motory.