Príčiny vzniknutej bolesti kĺbov

Nepríjemné bolesti kĺbov môžu okrem pribúdajúceho veku, či športovej záťaže priamo súvisieť aj s chorobou. Choroba, ktorá zapríčiňuje bolesti klbov sa nazýva dna. O tejto chorobe sa tiež hovorí ako o chorobe kráľov, pretože väčšinou postihuje mužov po štyridsiatke. Dna sa zaraďuje medzi reumatické zápalové ochorenie kĺbov, pričom bolesť ktorú pacienti pociťujú môže byť mierna ale aj neznesiteľná. Táto choroba bola už známa pred mnohými rokmi a trpeli ňou viaceré známe osobnosti, akými boli napríklad Hippokrates, Darwin, Luther, Kant, Franklin a ďalší.

ruka

Bolesti kĺbov a dna

Dna priamo súvisí s poruchou metabolizmu purínov následkom čoho sa v tele tvorí priveľa kyseliny močovej. Priveľa kyseliny močovej však ľudské telo nevie vylúčiť v moči, preto sa v tele tvoria ostré kryštáliky, ktoré sa ukladajú v kĺbových tkanivách. Tieto ostré kryštáliky následne spôsobujú nepríjemné bolesti kĺbov a vedia poriadne potrápiť nie jedného muža. Touto chorobou však zriedkavo trpia aj ženy. Kryštáliky potom v tele pôsobia ako cudzie telieska a pri každom pohybe človek pociťuje bolesť. Pacient má dokonca pocit ako keby sa napichol na ihlu a niekedy sa aj obyčajná chôdza môže stať nočnou morou. Prejavy tejto choroby ú viditeľné aj voľným okom, pretože pacientovi opuchne celá noha, ktorú treba mať vyloženú a stabilizovanú. Pri bolesti kĺbov a opuchnutej nohe treba vyhľadať lekársku pomoc, ktorá by mohla nepríjemné bolesti zmierniť či úplne odstrániť.

Ďalšie príčiny bolesti kĺbov

Nepríjemné bolesti kĺbov však nemusia súvisieť iba so spomínanou chorobou. Môžu súvisieť napríklad s preťažovaním organizmu pri nadmerných športových aktivitách alebo práve naopak pri žiadnej športovej aktivite. Ľudské telo je individuálne a preto treba v správnej miere odhadnúť čo je ešte pre telo prijateľné a čoho je už príliš. Bolesti kĺbov sa však čoraz častejšie objavujú u pacientov v pokročilom veku, avšak do ordinácii prichádzajú aj ľudia po dosiahnutí plnoletosti. Bolesti kĺbov, bolesť kolena či svalov však môžu súvisieť aj s nadváhou či obezitou pacienta. Prevenciou proti týmto bolestiam môže byť dodržiavanie zdravého životného štýlu, príjmu dostatočného množstva tekutín, zvolenie vhodnej obuvi, správne držanie tela či schopnosť relaxovať. Proti bolesti kĺbov tiež pomôže kvalitný a tvrdý matrac.

ksotra

Na internetovej stránke http://hovormeoklboch.sk/ sa dočítate rôzne zaujímavosti a rady ako zmierniť bolesti kĺbov, kolien a svalov. Udržať kĺby v zdravej kondícii je nevyhnutné pre kvalitný a pestrý život.