Prečo sú zemiaky našou obľúbenou potravinou?

Vo svete existuje iba málo potravín, ktoré sa dajú ľahko dopestovať, no zároveň sú bohatým zdrojom rôznych vitamínov a minerálov. Sú však také, ktoré sú rozšírené do celého sveta práve vďaka tomu, že dodajú človeku všetky živiny a zároveň nepredstavujú záťaž pre naše peňaženky. Jednou z takýchto potravín sú aj zemiaky. Či už tie klasické alebo sladké, všetci ich poznáme a možno mnohí ani netušíme, že sa pridávajú aj do jedál, o ktorých by sme to nikdy nepovedali. Medzi klasické zemiakové jedlá patria zemiakové placky, zemiakové ovocné guľky, zemiakové lokše či naše obľúbené bryndzové halušky. Prečítajte si, čo všetko zemiaky obsahujú a ako je možné si ich dopestovať aj na vlastnej záhrade.

brambory v pytli

Prečo sú zemiaky tak často na našich tanieroch?

Zemiak sa dá právom považovať za poklad na našich tanieroch. Či už ako príloha alebo hlavné jedlo, ukrývajú v sebe živiny potrebné pre naše každodenné fungovanie. Niektorí z nás sa mylne domnievajú, že zemiak predstavuje hrozbu v súvislosti s chudnutím. Opak je pravdou! Zemiaky majú totiž skutočne málo kalórií a tak je možné dopriať si ich pokojne aj pri redukčnej diéte. Zemiak je bohatým zdrojom antioxidantov i ďalších vitamínov. Vaše telo dokáže kvalitne zásobiť vitamínom C, B a tiež draslíkom. Sú neodmysliteľnou súčasťou jedálnička tých, ktorí sa snažia udržať si zdravý krvný tlak. Tak čo, presvedčili sme vás?

nové brambory

Dopestujte si zemiaky na vlastnej záhrade!

Mať v pivnici zemiaky z vlastnej záhrady je určite na nezaplatenie. Napriek tomu, že ide o lacnú potravinu, mnohí dávajú prednosť tým vlastnoručne vypestovaným vďaka tomu, že je možné ich považovať za bio potravinu. Ešte pred samotným sadením je potrebné pôdu pripraviť. Pôda by mala byť kyprá počas celého roka. Pravidelné rýľovanie a okopávanie je základným predpokladom bohatej úrody. Nezabudnite do pôdy aplikovať prírodné hnojivá, ktoré pôdu podporia a dodajú jej chýbajúce živiny. Samotné zemiaky sa sadia na jar, približne v apríli v závislosti od toho, ako dlho trvá zima. Niektorí nadšení pestovatelia sadia už v marci, avšak vtedy sa ešte môžu vyskytnúť mrazy, ktoré by následne mohli celú úrodu zničiť. Buďte preto trpezlivý a vyčkajte na ten správny čas.
Zistite oveľa viac o tom, prečo by sme mali zemiaky konzumovať pravidelne a kliknite na webovú stránku http://www.osivo.sk/.