Počúvajte svoje dieťa


Každý rodič chce svoje dieťa vychovávať správne. Chceme, aby boli naše deti slušné. Chceme, aby nás počúvali. Chceme, aby sa slušne správali a aby nikdy nezabúdali na čarovné slovíčka prosím a ďakujem. Je dobré, keď chceme vychovávať naše deti takýmto spôsobom. Chceme im predať všetko, čo máme zaužívané my a chceme, aby boli dobré deti a my dobrými rodičmi. Všetky tieto spôsoby využívali už naši rodičia. Takto vychovávali nás. Je však potrebné si uvedomiť, že my sme boli iné deti. A naše deti sú úplne iná generácia. Preto by sme ich mali predsa len vychovávať trošku inak. A možno ani tak nejde o celkovú výchovu, ako zmeniť niektoré veci, ktoré naši rodičia nerobili. Viete, čo naši rodičia určite nerobili? Nikdy nás nepočúvali. Nakázali nám, čo máme robiť a my sme len slepo prikyvovali a poslúchali. Aj dnešné deti musia poslúchať. Je však veľmi dôležité, aby sme ich my počúvali.

nos miminka

Počúvajte to, čo hovoria vaše deti.

 

Veľa ráz sa za tým skrýva oveľa viac, ako len predstierané bolenie bruška, pretože dieťa nechce ísť do školy či do škôlky. Veľmi často hovoria aj niečo, čo by vás malo zaraziť alebo by ste mali minimálne spozornieť. Nie je normálne, ak vaše dieťa neustále nechce chodiť do školy. Ak sa sťažuje na učiteľku, možno nebude problém len vo vašom dieťati. Zamyslite sa nad tým, čo vám tým chce vaše dieťa povedať. A ak, tak to choďte určite riešiť s konkrétnou učiteľkou. Možno sa predsa len v niečom nezhodnú. V tom horšom prípade zistíte, že učiteľka na vašom dieťati tak trošku (ako sa hovorí) sedí.

 dítě a skot

Nenúťte ho jesť a chodiť tam, kam nechce.

Áno, aj nás rodičia nútili a nič sa nám nestalo. No opäť sa budeme opakovať, toto je úplne iná generácia detí, úplne inak zmýšľajúce ľudské bytosti, ktoré určite potrebujú, aby ste vyslyšali ich potreby. Nenúťte ich jesť jedlo, ktoré im nechutí. A určite ich nenúťte, aby robili niečo, k čomu majú vyslovene odpor.