Nové svetlá Mercedesu

Svetlá Digital Light s 8192 LED diódami a rozlíšením viac ako dvoch miliónov pixelov, budú žiariť na nových vozidlách značky Mercedes. Svetlá budú ako inteligentné tak dizajnové. Upravia tok svetla tak rýchlo, že neoslnia ani ostatných vodičov, ani chodcov a ďalších účastníkov cestnej premávky. Na povrch cesty budú premietať varovné signály, značky, alebo chýbajúce vodiace čiary.
světla Mercedesu
Vlastnosti
·         Podľa vývojárov automobilky Mercedes, spočíva budúcnosť osvetlenia automobilu práve v neoslňujúcich, trvale zapnutých diaľkových svetlách v kvalite HD.

·         Revolučne vykonaná technika svetiel sa môže pochváliť najlepšími prevádzkovými vlastnosťami a umožňuje komunikáciu aj s progresívnymi asistenčnými funkciami.

·         Vozidlo teda disponuje celkom viac ako dvoma miliónmi miniatúrnych odrazových plôch.

·         Algoritmy získavajú od senzorov podrobné informácie o okolí a vypočítavajú z nich v reálnom čase, pri jazde vozidla, hodnotu jasu pre každý z viac ako dvoch miliónov pixelov.

·         Inteligentný systém, ukrytý pod kapotou vozidla, vytvára touto dynamikou a precíznosťou, takmer neobmedzené možnosti ideálneho rozloženia svetla s vysokým rozlíšením do okolia, ktoré sa optimálne prispôsobia aktuálnym podmienkam okolia.
sportovní Mercedesu
·         Rozhodujúcim faktorom nie je technika vnútri svetlometu, ale samotná digitálna inteligencia, ktorá stojí v pozadí a nie je vidieť.

Príklady použitia
·         Na vozidle, súčasťou predných svetiel sú kamery a radarové svetlá, ktoré rozpoznávajú jednotlivých účastníkov cestnej premávky, riadiace jednotky získané dáta v reálnom čase vyhodnotí a pošlú svetlám potrebné pokyny.

·         Jednou z veľmi príjemných funkcií svetiel je, možnosť premietať na vozovku napríklad chýbajúce vodorovné značenie v podobe pozdĺžnych čiar vyznačujúcich jazdné pruhy.

·         Digitálny osvetľovací systém nielen že neustále mení podľa potreby osvetlenie vozovky pri jazde v noci, ale dokáže tiež na vozovku premietať napríklad rôzne pokyny, ako napríklad šípky ukazujúce smer jazdy, alebo výstražné upozornenia.

·         Ďalším veľmi bezpečnostným prvkom je možnosť premietať na vozovku biele zebry pre chodcov, ktorému umožňujú prejsť vozovku.
 

Táto veľmi vyspelá a inteligentná technika v podobe týchto svetlometov sa prvýkrát objavila v roku 2015 vo výskumnom a vývojovom vozidle F015, vtedy ešte ako vízia. Dnes sa už objavuje v predvádzacích vozidlách firmy Mercedes a v blízkej budúcnosti sa objaví aj na cestách.