Nebezpečná aplikácia v Google Play

Aplikácia s názvom Qrecorder, je určená na nahrávanie telefónnych rozhovor z vášho mobilného zariadenia. Na hrozbu upozornila bezpečnostná spoločnosť ESET. Pri jednej z posledných aktualizácií, v priebehu septembra 2018, bol do tejto aplikácie vložený vírus.

trojský kůň
 
Nešlo však o hrozbu pre dané mobilné zariadenie, ale pre bankové účty užívateľov. Po spustení vírusu, sa mohli jeho tvorcovia, prostredníctvom vzdialeného prístupu, dostať priamo do bankového účtu. Ten im umožnil zistiť všetky potrebné heslá a prihlasovacie údaje a taktiež prístup k sms správam v telefóne.  Po preskúmaní tejto hrozby, českí analytici  spoločnosti ESET uviedli, že sa z Qrecorder-u stal trójsky kôň. Z analýz taktiež zistili, že vírus bol zameraný na zariadenia s operačným systémom Android. Hackeri mali pritom záujem hlavne o české, nemecké a poľské banky.
 
Lukáš Štefanko zo spoločnosti ESET, na youtube zverejnil video, v ktorom môžete vidieť ako sa telefón správa po nakazení týmto vírusom. Video nie je zostrihané, takže môžete sledovať celý proces.
 
Ak sa Qrecorder nachádza vo vašom telefóne, čím skôr ho odinštalujte. Ak sa chcete podobným hrozbám vyhnúť i v budúcnosti, bezpečnostné spoločnosti odporúčajú nainštalovanie bezpečnostného softvéru. Pomôže vám taktiež kontrola toho, o aké oprávnenia vás daná aplikácia žiada.
 
telefonování
 
Aplikáciu si stihlo nainštalovať viac ako 10 000 užívateľov. V českej republike sa týmto prípadom zaoberala aj polícia. Podľa oficiálnej správy, krajskí kriminalisti riešili celkovo päť prípadov v celej republike. Páchatelia, si len v českej republike previedli na svoj účet celkovú sumu dva milióny korún českých. Polícií sa podarilo zistiť, že peniaze boli prevedené na bankové účty v ČSOB a Českej sporiteľni, ktoré si založil muž pod menom Andrei Grasu. Rumunská polícia však potvrdila, že toto meno je falošné, rovnako ako predložené doklady. Hotovosť si z bankomatu tento muž následne vyberal z bankomatov na rôznych miestach v Prahe.

Posted in Web