Nárast ceny za ropu


     Nepokoje na Blízkom východe nie sú žiadnou novinkou, avšak udalosti, ktoré sa tam udejú majú vždy vplyv na ekonomiku a financie. Tak tomu je aj teraz, čo sa týka nárastu cien za ropu. Kým ešte koncom apríla bola cena ropy na úrovni 68 USD za barel, koncom mája za barel ropy zaplatíte až 72 USD. Nad hranicu 70 USD za barel sa pritom ropa vyšplhala prvýkrát od roku 2014. Nárast cien možno zaznamenať aj na benzínových staniciach, čo tiež  súvisí s vypätou situáciou na Blízkom východe.

průmysl

     Čo teda predchádzalo tomuto zvyšovaniu? Základným faktorom, ktorý ovplyvnil cenu ropy bolo Trumpove vypovedanie Jadrovej dohody. Za všetko môže nedávny konflikt medzi Iránom a Izraelom, pričom Izrael považuje iránsky jadrový program za vážnu hrozbu pre ich štát. Iránsky predstavitelia niekoľko krát vyhlásili, že majú v úmysle zničiť Tel Aviv. Na základe týchto udalostí americký prezident odstúpil od Jadrovej dohody, pričom chce znovu zaviesť sankcie voči Iránu. Trump tiež vyhlásil 12 bodov, ktoré by mal Irán splniť, pričom ak ich nesplní, budú na neho uvalené spomínané sankcie. Podmienky Spojených štátov amerických sú však v súvislosti s tým ako poznáme Irán dosť nereálne, čiže sa neočakáva, že by Irán pristúpil k ich akceptácii. Vypovedanie Jadrovej dohody zo sebou vznieslo aj množstvo reakcií od svetových mocností.

Izrael samozrejme veľmi ocenil Trumpove rozhodnutie, na stranu Trumpa sa tiež pridala Saudská Arábia. Kancelárka Nemecka Angela Merkelová, anglická premiérka Theresa Mayová a francúzsky prezident Emmanuel Macron však situáciu prijali s istou dávkou obavy, že sa situácia môže ešte viac vyhrotiť po tom, ako sa Trump zachoval. Zároveň tiež zdôraznili, že ich záväzok voči dohode zostáva zachovaný. Šéfka európskej diplomacie zdôraznila, že Jadroví dohoda prispieva k nešíreniu jadrovej hrozby na Blízkom východe, a že sa touto témou budú v najbližších dňoch zaoberať.

rafinérie

     Uvidíme ako sa teda bude ďalej vyvíjať situácia na Blízkom východe, avšak svetoví analytici predpokladajú, že cena ropy by mohla dosiahnuť v najbližšom období úroveň až 80 USD za barel.