Najrýchlejšie z najrýchlejších


Prvýkrát bolo verejnosti predstavené toto veľmi rýchle a drahé hyperauto 1. marca v roku 2016 na ženevskom autosalóne. Automobil je založený na koncepte pod názvom Bugatti Vision Gran Turismo. Od svojho predchodcu Bugatti Veyron si tento automobil „prevzal“ všetky skúsenosti spolu s motorom W16 o objemu 8 litrov, ktorý je preplňovaný 4 turbodúchadlami. Tento silný motor sa vyznačuje veľmi vysokým výkonom, aký zatiaľ nebol u bežne sériovo vyrábaného vozidla nikdy použitý.

bugaty

Motor disponuje ohromným výkonom 1500 koní a jeho krútiaci moment sa dokáže dostať až na 1600 Nm od 2000 ot./ min. Celá karoséria automobilu je vyrobená z uhlíkových vláken, vďaka čomu je zabezpečená dostatočná pevnosť a tuhosť pri zachovaní nízkej hmotnosti karosérie. Celá konštrukcia vozidla je postavená na nezávislom zavesení kolies, čo zaručuje dokonalé jazdné vlastnosti a spomínanú úsporu hmotnosti. Beztak je tento automobil dosť ťažký, keďže jeho pohotovostná hmotnosť činí takmer 2 t (1 996 kg). Pohon na všetky štyri kolesá zabezpečuje systém Haldex AWD, ktorý prenáša silný krútiaci moment motora na asfalt bezprostredne plynulo a šetrne k motoru.

                Bugatti Chiron dokáže akcelerovať z pokoja na 100 km/ h za 2, 4 s a z 0 na 200 km/ z za 6,5 s. Tieto obdivuhodné technické údaje sa javia ako niečo nemožné, avšak jeho maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 420 km/ z pričom sa jeho maximálna rýchlosť očakáva cez 460 km/ h. Takáto rýchlosť zatiaľ nebola dosiahnutá pretože si žiada veľmi dlhú rovnú dráhu, spolu so špeciálnymi typmi pneumatík. V dohľadnej dobe môžeme očakávať, že sa o tento nový svetový rekord pokúsi odvážny jazdec s dostatočnými skúsenosťami niekde na testovacej dráhe.

automobil

Cena automobilu sa začína na približne 2, 5 milióna € za kus. Jedná sa len o základnú verziu, ktorá môže byť na požiadanie zákazníka upravená podľa jeho predstáv a doplnená o vylepšenia, ktoré urobia z tohto skvostu ešte lepší automobil.