Najčastejšie požiare

Potrebné a užitočné rady, ktoré vám môžu v tomto období predísť požiaru sú nasledovné. V prípade, že ste si zaobstarali živý vianočný stromček, starajte sa o to, aby vám rýchlo neuschol, teda zaobstarajte mu dostatok vody a dodržujte vhodnú vzdialenosť od vašich kachlí, krbu, či jednoducho radiátorov. Ďalej si zabezpečte vhodný stojan, do ktorého stromček umiestnite, aby sa vám nemohlo stať, že by spadol. Myslím, že je jasné, že na stromček alebo v jeho tesnej blízkosti taktiež nie je vhodné dávať horiace sviečky alebo neoverené vianočné svetielka, ktoré by mohli vzbĺknuť alebo zhorieť.

horiaci stromček

Ďalej je dôležité kontrolovať domácnosť pred odchodom z domu. Ľudia si častokrát zapália sviečky a po nejakom čase na nich zabudnú. Jasné, môže sa stať, že vďaka sviečkam začne niečo horieť aj vtedy, keď ste doma vy. Vtedy tam však aspoň je niekto, kto môže šíreniu ohňa zabrániť.

Od požiarov, ktoré putujú od susedov, či celkovo z iného miesta ako vašej domácnosti vám môžu pomôcť taktiež aj protipožiarne dvere. Predaj protipožiarnych dverí čím ďalej stúpa, vďaka ich bezpečnostnej funkcie.

Požiare často vznikajú v tomto období aj mimo domácnosti, a to práve pri odpaľovaní rôznych ohňostrojov, či inej pyrotechniky. Pri nevhodnej manipulácii s týmito predmetmi môže veľmi rýchlo a jednoducho dôjsť k ublíženiu, či už sebe alebo ostatným, a teda aj k samotnému požiaru.

požiar

Ako sa vraví už dlhé roky, oheň je dobrý sluha ale zlý pán, preto ho netreba brať na ľahkú váhu. Dokáže ľudí obrať o ich životy, rodinu, priateľov, domov, pričom môže spôsobiť aj trvalé ujmy na zdraví. Preto používanie a zaobchádzanie s ohňom nepodceňujte, vždy buďte ostražití a rátajte s možnými rizikami, ktoré môžu vzniknúť.

V prípade vzniku požiaru však okamžite použite hasiaci prístroj, snažte sa zabrániť šíreniu ohňa a zavolajte hasičskú službu.

Posted in Nezařazené