LETNÉ OUTDOOROVÉ AKTIVITY PRE DETI


Teplé letné lúče lákajú ľudí do záhrad. Rastliny potrebujú poliať, trávnik pokosiť. No deti by sa chceli stále hrať. Je známe, žepohyb na čerstvom vzduchu utužuje zdravie, okysličuje telo, zlepšuje trávenie, rozvíja pohybové schopnosti a prispieva k lepšiemu spánku.  Ako teda pripraviť deťom dobrú zábavu?

děti
             
 
            1. PREKÁŽKOVÁ  DRÁHA
 
            Nepotrebujete kupovať nič špeciálne, všetko už máte doma. Na povale, v pivnici, medzi odloženými vecami. Použiť sa dá naozaj všeličo – drevené laty, betónové kocky, plastové kvetináče, laná a špagáty, stoličky, kamene, trampolína… Stupeň obtiažnosti závisí od schopností dieťaťa. Snažte sa dráhu vyskladať tak, aby sa deti cvičili v rozmanitých pohyboch. Nech skáču, preskakujú, podliezajú! Rozvíjajte v nich odvahu, no dbajte na bezpečnosť predmetov. Deti radi súťažia, tak skúste stlačiť aj stopky. Veľký výdaj energie je zaručený.
 
            2. TVORIVÉ DIELNE
 
            V exteriéri sa malí umelci nemusia obmedzovať priestorom, takže zožente papier veľkého formátu a nalepte na tvrdý podklad. Nové tričká nechajte v skrini a na deti navlečte staré handry. A prečo ostať len pri farbičkách? Listy, konáriky, kvety či kúsky textílie spolu s lepidlom vytvoria zaujímavé 3D obrazy. Viac hláv – viac nápadov. Nakoniec deťom doprajte dobrý pocit vystavením obrazov v záhradnej galérii. Je to jednoduché, stačí cez dierky v papieri prevliecť špagát a uviazať ho medzi dva stromčeky.
 
            3. LOVCI POKLADOV
 
            Ukryte poklad deň vopred na vzdialené, ale bezpečné miesto. Cestu k nemu zapíšte do jednoduchej, ručne nakreslenej mapy. Z konárikov sformujete šípky. Strategické body označte priviazaním farebnej látky o konár. Pre náročnejších hľadačov vytvorte súradnice pomocou kompasu. Ak majú vaše deti dobrodružstvo v krvi, aspoň hodinu ich neuvidíte. Skúška odvahy na záver dokáže hľadanie pokladu poriadne adrenalínovo okoreniť. Pošlite malých pirátov cez pole obilia keď slnko zapadá a obloha tmavne. Nezabudnite k nim pripojiť veľkého piráta s baterkou a mobilom.

tábor
 
            4. VLASTNÝ HERBÁR
 
            Nežné dušičky poteší, keď sa budú potulovať po lúkach zbierajúc zaujímavé kvetiny. V knižnici znovuobjavte knižku o rastlinách a liečivých bylinách a spolu identifikujte nazbierané druhy. Kým sa usušia a vyrovnajú medzi stranami ťažkej knihy, dieťa pripraví a ozdobí herbár podľa svojej fantázie. Následne rastliny prilepí a doplní o užitočné informácie. Kvalitne uschnuté a prilepené rastliny takto vydržia celé roky.