Kúpili sme si ušiaka


Vaše dieťa naliehalo, aby ste mu kúpili domáce zvieratko. Vy ste najprv nechceli o niečom takom ani počuť, ale nakoniec vás ten váš malý škriatok predsa len ukecal. Psíka aj mačku ste hneď zavrhli, no nakoniec ste kúpili králika. A teraz ste zistili, že o ňom vlastne absolútne nič neviete? Ale to je naozaj veľmi veľká chyba. Predtým, než si kúpite nejaké zvieratko a dovlečiete ho domov, musíte si predsa zistiť, ako sa oň budete starať. Chceli ste ho vrátiť, ale vaše dieťa je z neho nadšené, tak ste od toho hneď upustili? Teraz musíte ale prísť na to, čo bude pre neho to najlepšie a to teda nie je celkom jednoduché.

králíci
 
Viete, aký druh vlastne máte?
 
Ak sa do zajacov nevyznáte, nespoliehajte sa príliš na to, čo vám povedali v chovprodukte. Verte tomu, že aj tam občas nemajú ani predstavu o tom, čo vlastne predávajú. V prvom rade je veľmi pravdepodobné, že nemáte zajaca, ale králika, pretože zajace dorastajú do naozaj veľmi veľkej veľkosti a žijú na poliach. Králik je o niečo menší, dokáže však tiež naozaj narásť. Samozrejme, ak chcete mať malého králika, najlepšie bude, keď zvolíte buď druh teddy alebo baranček. Vtedy máte istotu, že váš ušiak bude skutočne maličký. Ak ste však už kúpili a zistili ste, že je to oveľa väčší zajko, nerobte si starosti. Len kúpite väčšiu klietku.

králík
 
Čo sme vlastne kúpili?
 
Kúpili ste spoločenské zvieratko, ktoré si bude vyžadovať pozornosť, tým si buďte istý. Môžete ho síce nechať doma na naozaj veľmi dlho, pokojne aj celý deň. No napriek tomu musíte myslieť na to, že sa mu musíte venovať minimálne hodinu denne. Pomojkajte sa s ním, zahrajte sa s ním a uvidíte, že keď si na vás zvykne, bude reagovať aj na meno. Dokáže sa naučiť používať záchodík a taktiež potrebuje, aby ste ho z klietky aj vypúšťali, aby si pobehal po byte. Môžete s ním chodiť aj vonku na vodítku, no pozor na psy.