Klasické žiarovky sú preč, aké poznáme novšie alternatívy?

V roku 1879 vznikol revolučný vynález známy ako žiarovka, ktorý naše životy sprevádzal skutočne dlhú dobu, prakticky až donedávna. Klasickým žiarovkám už síce v roku 2012 odzvonilo, no samozrejme dostupné sú ďalšie, inovované možnosti. Pre úplnosť však pripomeňme, že klasické žiarovky sme v novom miléniu začali považovať za neefektívne s krátkou životnosťou, preto sa v roku 2009 začali radovo sťahovať z predaja a celé snaženie vyvrcholilo o 3 roky neskôr. Prioritným dôvodom bol takisto náš vstup do EÚ a fakt, že sme sa prispôsobili novým nariadeniam. Každopádne minulosť spolu so zastaranými žiarovkami už nechajme na pokoji a orientujme sa na súčasný výber.

Žiarovka na bielom pozadí.jpg

Klasické žiarovky sú „out“, ktoré ich teda nahradili?
LED
V poslednej dobe sa popularite teší led osvetlenie, ktoré nás presviedča svojimi efektívnymi vlastnosťami ako úspornosť, dlhá životnosť, nerušený chod a takisto ekologické priority. Princíp spočíva v tom, že v žiarovkách sa nachádza umiestnená dióda (Light Emitting Diode), ktorá je vlastne zdrojom žiarenia. Jej prevádzka je o 80 – 90% úspornejšia a takisto vydrží asi 20 krát dlhšie. Okrem zmieneného poskytujú takisto novšiu technológiu a s ňou prístupné možnosti ako stmievateľnosť či voľba farebného tónu.

Žiarovka v prírode, umelecké, EKO.jpg

Halogénové
Pokiaľ ste sa radili k tým, ktorí sa obávali, že klasické žiarovky nám budú chýbať a na nové princípy si budeme zvykať ťažšie, vaše obavy zahnali pomerne praktické a jednoduché halogénové žiarovky. Tvar a vlastnosti sú takmer na nerozoznanie, no predsa len je tu istá pozitívna zmena, a tou je asi o štvrtinu menšia spotreba a dvojnásobná životnosť.
Kompaktné
Inak známe tiež ako úsporné žiarovky či žiarivky. Ponúkajú pomerne široký výber tvarov a prevedení, no najznámejšie sú asi lineárne (trubicové) žiarivky. Opäť vravíme o praktickej a jednoduchšej možnosti ako nahradiť klasické žiarovky, tentokrát za účelom cca 10 násobnej životnosti, možnosti meniť farbu svetla a samozrejme nižších prevádzkových nákladov.

Posted in Nezařazené