Kapybara močiarna – Roztomilý vodný hlodavec


Kapybara močiarna (Hydrochoerus hydrochaeris) je najväčší hlodavec na svete. Jej meno v indiánskom jazyku znamená „Pán trávy“. Pripomína bobra bez chvosta, chlpaté prasiatko bez ňufáka, alebo sud s nohami.  V kohútiku meria 50 až 64 centimetrov, váži 35 až 66 kíl. Má dlhú, svetlo hnedú strapatú srsť, v tvári vyzerá ako bobor, nemá chvost a má malé nožičky. Pôvodne sa predpokladalo, že ide o nejaký druh prasaťa, teraz však už vieme, že kapybara je hlodavec príbuzný s morčaťom, činčilou alebo nutriou.

 Kapybara u vody

Kapybara pochádza z Južnej Ameriky, žije pri rybníkoch, jazerách a močiaroch, tam, kde je dostupná stojatá voda. Vzhľadom k suchej pokožke potrebuje miesto na plávanie, aby ostala zdravá. Voda je pre kapybaru zdrojom života, pretože môže jesť vodné rastliny a trávy, do vody uniká pred nebezpečenstvom. V skutočnosti môže kapybara zostať pod vodou až po dobu piatich minút, aby sa skryla pred predátormi. Nožičky používa na plávanie aj na chodenie.

 

Kapybara má niečo spoločné s hrochom: jej oči, uši a nosné dierky sa nachádzajú na vrchu hlavy zvieraťa. Stačí keď vystrčí z vody len tieto časti, aby sa zistila všetko, čo potrebuje vedieť o svojom okolí, zatiaľ čo zvyšok jej tela zostáva skrytý pod vodou. Kapybary tiež posedávajú v plytkej vode a blate, aby sa počas horúcich dní udržali v chládku, potom sa večer idú pásť. Majú tendenciu kŕmiť sa okolo úsvitu a za súmraku, ale ak sa cítia ohrozené, počkajú na noc.

 

Tieto milé zvieratká žijú v malých skupinách po približne 10 jedincov, ktoré sú tvorené jedným dominantným samcom, jednou alebo viac samicami, jedným alebo viac podriadenými samcami a niekoľkými mladými.

 rodina kapybar

Kapybara močiarna v súčasnosti nie je klasifikovaná ako ohrozený druh, ale je ohrozovaná odlesňovaním, ničením prirodzených biotopov a nezákonným pytliactvom. Pred časom boli v ohrození kvôli lovu, miestni obyvatelia používajú toto zviera ako zdroj potravy po celé stáročia a zuby kapybary nosili ako ozdobu.