Exotika na Slovensku

Nezvyčajný domáci miláčik bol vždy veľkým pokušením mnohých milovníkov zvierat, no nie vždy bol dostupným. Informovanosť a cieľavedomosť nás však vždy zavedie správnym smerom, a preto je tu konečne možnosť zaobstarať si niečo viac, niečo čo nemá len tak každý. Je to však náročná cesta nielen časovo, ale aj finančne – to však presvedčenie neprekoná.

lev

Prvým ukazovateľom pri kúpe netradičného domáceho zvieratka je vedieť a informovať sa o jeho druhu, možnosti chovateľstva, zabezpečiť všetky potrebné papiere ako nejaký ucelený obraz o tom, že ste spôsobilý sa o neho starať. Druhá vec je mať všetko ohľadom napríklad takého leva preštudované – a to nielen o strave a výbehu. Je nutné vedieť určité množstvo informácií o povahe zvieraťa, o možných následkoch, prečítať si chorobopis a iné náležitosti spojené s chovom exotických zvierat.

Na Slovensku je mnoho chovných staníc najmä čo sa týka vtáctva. Môžeme tam nájsť veľa drahých druhov, ktoré sa môžu dožívať aj cez osemdesiat rokov. Je to teda záväzok na celý život – nie je jednoduché s nimi žiť, ak chcete byť cestovateľom a chodenie na dovolenky nepripadá do úvahy. Mnoho zvierat, medzi ktoré patrí samozrejme aj exotický vták, sa na majiteľa naviaže a stačí čo i len týždeň bez neho, a bez príčiny si začne vytrhávať perie alebo uhynie. Tak isto to môže brať aj iný druh zvieraťa, a preto je potrebné dávať si pozor a postupovať podľa rád odborníkov.

papoušek

Nezvyčajnými boli aj napríklad dva tigre zavreté v klietke ich veľkosti, kde sa ledva vošli. Nielen že im bol odopretý pohyb, ale aj majiteľ. Tieto tigre boli väznené a bolo to považované ako týranie zvierat. Po niekoľkých mesiacoch pátrania sa však nezistilo, či boli usmrtené humánne alebo nelegálne. Preto je dôležité pri akomkoľvek neznámom druhu zvieraťa dbať o jeho pohodu a zdravie. Ak je človek o svojej spôsobilosti pevne presvedčený, jeho cesta sa môže začať.