Elektróny a oceľové disky: Rozdiely medzi nimi

Stará známa otázka pre mnohých majiteľov osobného auta. Aký na neho vybrať disk? Práve táto súčasť na kolesá sa pri správnej voľbe dokáže podpísať pod štýlovejší výzor auta, ale aj pod kvalitu jazdných vlastností. Z tohto dôvodu sú napríklad populárne elektróny sparco Najdisky. Okrem hliníkových alu diskov (elektrónov) sú však na výber tiež plechové (oceľové) disky.

Hliníkový disk Mercedes

Ktoré teda uprednostniť?

V minulosti ste na väčšine áut videli tie plechové, predovšetkým kvôli ich nižšej cene. Ale v súčasnosti to už neplatí, prudko stúpajúcej popularite sa tešia elektróny, ktoré zas vozidlu poskytnú štýlovejší a estetickejší vzhľad, ale nielen to! Takisto sa podpíšu pod zlepšené jazdné vlastnosti a napr. aj pod nižšiu spotrebu pohonných látok a menšie opotrebenie súčiastok na kolese.

Najskôr sa teda pozrime na plusové stránky elektrónov:

Predovšetkým si všimneme, že elektróny sú oproti plechovým diskom viditeľne krajšie, estetickejšie. Čo je aj jeden z hlavných dôvodov ich popularity. Kategória hliníkových diskov ponúka viaceré atraktívne možnosti a rozhodne ide o odporučenú voľbu pre novšie typy áut.

Ďalšou výhodou je, že hliníkové disky sú vyrábané z ľahších materiálov, majú tak nižšiu hmotnosť, sú ľahšie. Odľahčenie je následne citeľné aj pri jazde, pri brzdení a takisto pri rozbehu auta. Menšia záťaž je tiež dôvodom nižšej spotreby paliva a menšieho opotrebenia súčiastok.

Jednoduchá údržba je ďalšou oceniteľnou stránkou hliníkových diskov. Pretože tieto na seba nenaberajú veľa nečistôt a prípadné nečistoty sa z nich potom ľahšie odstraňujú, než v prípade diskov plechových. Hliníkový alu disk vlastne stačí prestriekať vodou.

Koleso BMW

Nezabudnime si však pripomenúť ani výhody plechových diskov:

Nižšia cena, ktorá je teda prístupnejšia pre motoristov, ktorí chcú pri investícii do tejto súčasti ušetriť.

Dajú sa ľahšie opraviť v prípade ich poškodenia a vrátiť sa do pôvodného stavu.

Posted in Nezařazené