Drevodom je riešenie pre každého, kto túži po dome

Už niekoľko desaťročí sa u nás stavajú domy z dreva. Tradičné drevenice, alebo zrubové domy majú u nás dokonca už viac ako storočnú tradíciu. Stavali sa drevených brvien z jedľového, alebo bukového dreva. Vzniknuté špáry sa upchávali machom a na krytinu sa používal drevený šindel. Už naši predkovia dobre vedeli, že drevo je vynikajúci prírodný materiál, ktorý má výborné termoregulačné schopnosti. Je tvárne, ľahko opracovateľné a spája v sebe veľa ďalších výhod. Moderný drevodom je montovaný z panelov a v súčasnosti je najrozšírenejším typom drevostavieb. Po omietnutí sú na nerozoznanie od murovaných stavieb.

okno

Prečo drevo?

Drevo do modernej architektúry jednoducho patrí, a momentálne zažíva svoj návrat. Čoraz viac ľudí sa snaží zmýšľať ekologicky a drevodomy túto podmienku spĺňajú. Drevo je zdravotne nezávadné, pri použití na stavbu domu ho nie je potrebné chemicky impregnovať. Práve preto sa bývanie v drevodomoch odporúča ľuďom trpiacim na alergie, prípadne chorým na astmu. Vďaka použitiu kvalitných prírodných materiálov sa v dome dosiahne zdravé a čisté prostredie. Drevo má nízku hmotnosť, je trvácne, má výborné izolačné vlastnosti. Aj napriek tomu, že sú drevené steny oveľa tenšie ako murované, majú porovnateľný tepelný odpor. Drevené stavby sa realizujú suchým procesom, takže sa môžu stavať aj v chladnejšom období. Drevostavby majú nízke náklady na vykurovanie a kombináciou s niektorým z alternatívnych vykurovacích systémov dosiahneme nízkoenergetický montovaný dom.

Najčastejšie druhy konštrukcií drevodomov

Pri drevostavbách sa najčastejšie používajú dva spôsoby výstavby domov – stĺpiková konštrukcia domu a panelová konštrukcia. Podstatou stĺpikovej stavby, že je celá výroba a stavba prebieha priamo na mieste výstavby domu. Ako nosné prvky sa používajú stĺpiky, ktoré sa oplášťujú veľkoplošným materiálom a prekladajú vodorovnými prekladmi. Montáž takéhoto drevodomu nevyžaduje ťažké stroje, avšak pri zložitých stavbách môže byť zdĺhavá. Aby bola práca kvalitne prevedená, je dôležitý odborný stavebný dozor počas celej výstavby. Panelová alebo sendvičová konštrukcia spočíva v príprave drevených panelov vo výrobnej hale s následným dokončením a montážou na samotnej stavbe. Tento systém stavby drevodomov je v súčasnosti najobľúbenejší a býva častou voľbou zákazníkov.

chata

Neodškriepiteľnou výhodou stavieb z dreva je rýchlosť výstavby, ekologickosť, hospodárnosť a zdravé bývanie. Veľa užitočných informácií o dreve ako stavebnom materiály nájdete na stránke www.carodreva.sk.