Dôležitosť bezpečnostných pásov v automobiloch


Iste sa vám stalo, že ste si povedali pri nasadnutí do auta, vedomí toho, že idete na aute prejsť iba krátku vzdialenosť, že si bezpečnostný pás nezapnete. Možno to bolo z istoty, že na tak krátku vzdialenosť ho nepotrebujete alebo to bolo iba z lenivosti. Ak ste toto niekedy v živote už urobili a nebolo to jedenkrát, mali by ste sa zamyslieť a položiť si otázku či by nebolo lepšie „obetovať“ približne 3 sekundy na zapnutie bezpečnostného pásu a možno si tým zachrániť život, ako si povedať, že sa vám na tak krátku vzdialenosť nemôže nič stať.

bezpečnost

Mnoho prípadov dopravných nehôd je spôsobených len napríklad pri takej obyčajnej veci akou je cesta na nákup auto v meste. Aj pri nízkych rýchlostiach do 60 km/ h môžu byť následky dopravných nehôd vážne alebo smrteľné. Preto je nevyhnutné používať bezpečnostný pás vždy, keď sa niekam autom rozhodnete ísť. Aj keby ste si mali pás zapnúť na tých 50 m, ktoré vás delia od vášho cieľa, vždy je lepšie si ho zapnúť ako potom niečo ľutovať alebo…

osobák

                Všetky automobily, ktoré sú homologované sú vybavené bezpečnostným pásom, ktoré zachraňujú životy ľudí jazdiacich na automobiloch po celom svete. Od zavedenie bezpečnostných pásov prešla už určitá doba, no niektorí ľudia si stále nevedia nájsť tých pár sekúnd (približne 3 s) na tak banálnu vec akou je zapnutie bezpečnostného pásu.

pásy

Veľa smrteľných automobilových nehôd po preskúmaní odborníkmi a vyšetrovateľmi má rovnaké znenie vo vyšetrovacom zázname. Tieto záznamy majú spoločné „Nepoužitý bezpečnostný pás…“.
Už v autoškole vyučujú o základných návykoch pri šoférovaní automobilov a zapnutý bezpečnostný pás pri jazde je jeden z týchto povinných návykov. Použitie bezpečnostného pásu vyplýva takisto aj z vyhlášky štátu SR. Rovnako je tomu aj v ostatných krajinách sveta.

Nezabúdajte, bezpečnosť je na prvom mieste!