Chrániť počítač: Je to naozaj potrebné?

Technika je už dnes tak vyspelá, že od nej očakávame zázraky, ale nie je človekom a tiež potrebuje nejakú ochranu, ktorú si sama zabezpečiť nevie.
Ako zahltiť počítač neželaním obsahom je tiež dôležité vedieť aby sme sa tomu v budúcnosti vyhli. Len prezeraním internetových stránok a trávením času na sociálnych sieťach si môžeme privodiť škodu, s ktorou si sami nebudeme vedieť dať rady.

deska

Slová ako malware, adware alebo spylware nám pravdepodobne nič nehovoria, ale určite by sme si ich mali trochu priblížiť.
Malware je softvér poškodzujúci váš počítač, bude blokovať či odcudzovať informácie z vášho počítača.
Pokiaľ sa stretnete so softvérom adware vaša technika bude plná reklám a bude samovoľne sťahovať neželaný obsah.

Spylware vyhľadáva súkromné dáta, ktoré sa potom pokúša poslať ďalej.
Samozrejme týchto neželaných mechanizmov je viac, ale tieto tri sú najbežnejšie. Najznámejšie vírusy sú CONFICKER, CREEPER, SLAMMER, rôzne červy, trójske kone a medzi najnovšie patrí FacexWorm, ktorý váš počítač napadne jednoducho aj cez Facebook.

Odhaliť zavírenie môže byť niekedy ťažkým orieškom, ale často sa vírus alebo celá skupina prejaví aj sám a to: celkovým spomalením
sekaním programov
neobvyklou grafikou
nefunkčnosťou celej techniky apod.

data

Chrániť PC môžete antivírovírusovým programom, ktorý si zakúpite a budete ho v pravidelných intervaloch aktualizovať. Takýto program zablokuje prichádzajúci vírus a zamedzí mu prístup do vášho zariadenia. Ďalej určite nenavštevujte nezabezpečené internetové stránky a neotvárajte podozrivé e-maily a správy na sociálnych sieťach.
Strážením svojho súkromia ochraňujete aj súkromie svojich blízkych a priateľov, ktorým možno nechcene ale aj tak odošlete škodlivý systém, ktorý napadne ich zariadenie.
Zaobstarajte si už dnes kvalitný firewall a nemáte sa čoho obávať.