Bol raz jeden život na materskej…


Všetky mamy, ktoré sú doma so svojimi deťmi na materskej alebo rodičovskej dovolenke to poznajú. Ráno vstať, aspoň trochu sa upraviť, aby ste boli k svetu a so zobudením vašich ratolestí sa začína obvyklý kolotoč: papanie, hranie, plienky, varenie, pranie, žehlenie, uspávanie a keď sa podarí, tak aj upratovanie.
těhotná žena s dítětem
To ale prichádza na rad väčšinou až večer, keď deti zaspia, pretože ako sa písalo na jednej sociálnej sieti: „Upratovať popri deťoch je ako umývať si zuby počas jedenia čokolády.“ Je na tom určitý kus pravdy. Ak má mamina deti, ktoré v noci dobre spia a nebudia sa nočné jedenie alebo z rôznych iných príčin, ktoré deti často trápia, môže si gratulovať, že má pre seba aspoň pokojný večer a môže sa i vyspať. V opačnom prípade „služba“ pokračuje aj v noci. Niekedy túto povinnosť preberá partner či manžel.
venkovní zábava matky s dcerou
Maminy, ktoré sú doma so svojimi detičkami sa často popri svojich domácich povinnostiach nezastavia, aj keď sa mnohým zdá, že sú „len“ doma. Niekedy si je ťažké uvedomiť, že tá domácnosť sa sama neobriadi, obed sa len tak zrazu neobjaví, ani oblečenie sa automaticky neožehlí a neposkladá do skríň. Nehovoriac o čase, ktoré si vyžadujú deti, pretože práve kvôli nim je mama doma. Nestačí drobcovi pustiť rozprávky v televízii a nechať ho tak tráviť čas. Áno, je to spôsob, ako si možno nájsť chvíľku aj pre seba, ale nie ako dlhodobý zabíjač času.

Materskú alebo rodičovskú dovolenku by mali mamy využiť ako čas, ktorý môžu naplno venovať svojim deťom, čas, ktorý sa už nevráti a ktorý im už nikto nikdy nevynahradí. Keď sa ale denný kolotoč opakuje istý čas, dostáva sa žena občas do stereotypu, ktorý začne byť niekedy nepríjemný.
 matka s kočárkem v parku
Nebyť sama doma
Pre každého človeka je dôležité socializovať sa, teda stretávať sa aj s inými ľuďmi. Nie že by deti neboli ľudia, ale  každému dobre padne stretnúť a porozprávať sa aj s niekým seberovným. Je fajn, ak si mama na materskej nájde napríklad „kamošku na kočíkovanie“, s ktorou môže aspoň počas prechádzok či neskôr popri hraní sa detí na detskom ihrisku aspoň prehodiť pár slov. Niektoré ženy majú veľa priateliek, kolegýň v práci a nikdy by si možno neboli pomysleli, že sa budú cítiť na materskej tak samé, keď zostanú doma. Nemusí to tak byť. Niektoré maminy sa rady stretávajú v rôznych materských centrách, kde sa môžu porozprávať na rôzne mamičkovské i nemamičkovské témy, navzájom si poradiť či povzbudiť.

Rovnako dobre na to slúžia i rôzne aktivity pre maminy s deťmi ako sú plávanie či cvičenie pre detičky, kde sa tiež stretávajú mamy, ktoré sú na tom možno podobne a potrebujú sa s niekým stretnúť a porozprávať aj počas dňa, nielen večer po návrate partnera. A keď je možnosť, nechajte starostlivosť o deti na neho a vy si urobte aspoň chvíľu pre seba. Zájdite ku kaderníčke, na kozmetiku alebo len tak do mesta či na kávu. Možno sa to nezdá, ale aj krátke „vytrhnutie z reality“ robí zázraky. Keď je spokojná a usmievavá mama, vplýva to na deti i celú rodinu a o to vlastne ide.