Balkón a lodžia- Zaskleniť alebo nie?

K vítaným doplnkom moderných domácností alebo bytov sa radí priestor v podobe lodžie či balkóna. K ich prioritným výhodám sa radí fakt, že poskytujú extra priestor, ktorý môžeme využiť podľa ľubovoľných predstáv, pričom spájajú interiér s vlastnosťami exteriéru. Spomeňme napríklad bohatší prísun svetla a čerstvého vzduchu, čo je len pár (aj keď veľmi potrebných) výhod, ktoré sa pričinia o naše zdravie a celkovú atmosféru z bývania. Tých výhod je ale samozrejme ešte viac, najmä pokiaľ využijeme kreativitu a túto extra miestnosť dokážeme využiť viacerými spôsobmi (relaxačnými, spoločenskými alebo užitočnými).

prosklený balkon

Pomerne častou otázkou týkajúcou sa lodžie alebo balkóna je ich zasklenenie. Zatiaľ, čo jedna skupina ľudí túto voľbu vrelo odporúča a s prevedením sú nadmieru spokojní, druhá skupina necháva tento priestor v prirodzenej podobe.

  • Pokiaľ sa neviete rozhodnúť a na jednej strane je vám sympatický dizajn zo skla, no na druhej strane celkové zasklenenie považujete trochu za extrém, môžete skúsiť napríklad zabradlie na balkon z nerezového materiálu a sklenenou výplňou v podobe číreho alebo mliečneho skla, pričom výplň sa bude pochopiteľne týkať len zábradlia.

balkonek
Ak však rozmýšľate nad kompletným zasklenením, venujme sa tejto téme bližšie. Kompletným zasklenením sa okrem úspory tepla dočkáte výrazného zníženia hluku z vonkajšieho prostredia. Ako som už naznačil, takisto sa zabráni úniku príjemného tepla z miestnosti a vy tak môžete šetriť tepelnou energiou. V prípade vonkajších vplyvov okrem kvalitného tlmenia zvuku takisto zabránite vplyvom prachu či občasného zápachu. Pokiaľ bývate na nižšom poschodí, predovšetkým na prvom, zasklenenie bude plniť aj bezpečnostný charakter a ochranu proti možnému vkradnutiu sa cez balkón, čo je pomerne jednoduché aj pre zlodejov-amatérov.
Náročnosť procesu zasklenenia záleží predovšetkým od plochy, respektíve jej rozmerov a veľkosti. Čím je tento priestor útulnejší, tým bude celková realizácia prebiehať šikovnejšie a v kratšom časovom období.