Autá na vodík, elektrinu alebo auta hybridné


Dobre si zapamätajte zvuk osemvalcového motora, ak na neho dnes niekde narazíte. Moderná doba prestáva priať spaľovacím motorom a možno, že sa z nich časom stane len rarita veteránskych zrazov. Kvôli stále prísnejším emisným normám budú cesty patriť elektrickým a hybridným motorom.

elektromobil
 
Čo je hybrid
–        Pojem hybrid sa aplikuje na rad systémov, môže to byť aj klasický motor so zotrvačníkom alebo tiež spaľovací motor s elektromotorom a externým prívodom prúdu, čo využívajú napríklad trolejbusy.
–        Najčastejšie sú však v aute vedľa spaľovacieho motora a elektromotora aj batérie, ktoré sa buď dobýjajú samotnou jazdou alebo brzdením, alebo priamo zo siete, potom hovoríme o plug-in hybridoch.
–        Motory pracujúce spoločne a operatívne, ponúkajú vyšší výkon aj krútiaci moment práve vo chvíli, keď je to potrebné.

Autá na vodík
–        Japonci vsádzajú tiež na vodík, vývoj čistých elektromobilov zavrhli už pred tromi rokmi.
–        Vodíkové auta sú ekologické, zelené, výkonné, ale až príliš výbušné a potrebujú pomerne veľké množstvo vody.
–        Prvým krokom vodíkovej revolúcie je Toyota Myra, kde palivové články vyrábajú elektrinu pre elektromotor a vozidlo možno teoreticky, po zaparkovaní pri dome, využiť ako zdroj energie pre domácnosť.
–        Auto na vodík má dojazd 550 až 750 km a papierovú spotrebu 0,7 kg / 100 km s päťkilovou nádržou na vodík.
–        Tiež kórejská automobilka Hyundai vyrába dodávku H350 s pohonom na vodíkové palivové články. Dojazd má 422 km.

hybrid

Autá na elektrinu
–        Nemci naopak stále vsádzajú na elektrinu.
–        Automobilka Volkswagen má síce teraz v ponuke rad modelov na stlačený zemný plyn, ale od roku 2025 chce predávať milión áut s elektromotorom ročne.
–        Prvá elektrická škodovka dorazí koncom roka 2020 a prejde na jedno nabitie 550 kilometrov.
–        Mercedes predstavil SUV s označením EQ, ktoré má dva elektromotory, ktoré poháňajú obidve nápravy, každý motor roztáča jednu, a dojazd na jedno nabitie je až 500 km.