Ako nášmu zdraviu dokážu pomôcť delfíny?

Liečenie za pomoci zvierat, nazývané aj „animoterapia“, je liečebný proces založený na pozitívnom pôsobení zvieraťa na emocionálne a fyzické zdravie človeka.V Spojených štátoch amerických je táto terapia rovnako populárna, ak pomaly nie populárnejšia, ako psychoterapia. A čo sa vlastne s ľuďmi pri tejto zvieracej terapii deje?
jízda na delfínovi
Citový vzťah, ktorý nadviaže pacient k zvieraťu pomáha v tele uvoľňovať hormón s názvom interferón. Tento hormón posilňuje imunitný systém. Pri kontakte so zvieratami sa vyplavujú aj endorfíny („hormóny šťastia“), ktoré zvyšujú prah bolesti, adrenalín v krvi, podporujú ľudskú imunitu a pôsobia priaznivo  pri depresívnych stavoch.

Liečiť ľudí dokážu; psy, kone a okrem iných zvierat aj inteligentné a hravé delfíny. Delfín skákavý je na túto úlohu perfektný. Hneď za psami, je za účelom animoterapie využívaný zo všetkých zvierat  najviac. Vodný tvor počas terapie prejavuje prirodzený rešpekt, empatiu a lásku. Zlepšuje tak ľudské telesné a duševné procesy.

Láskavé morské cicavce – v čom sa im podobáme?
Delfíny sa vyznačujú vysokou inteligenciou, sociálnym cítením a hravosťou. Delfín je rovnako zvedavý tvor ako človek. Pohľad do jeho charizmatických očí je podľa niektorých ľudí nezabudnuteľný. Keď sa Váš zrak stretne so zrakom delfína uvidíte, že Vás skúma s identickým záujmom ako Vy jeho. Delfín má s človekom spoločných až 98 % myslenia.

Prečo s nimi plávať?
Plávanie s delfínmi sa z „vody vynorilo“ v 80-tych rokoch minulého storočia. Terapia za pomoci delfínov alebo tiež „DAT“ (z ang. „dolphin assisted therapy“) zaznamenala výnimočné výsledky. Pomocou nej došlo k badateľnému zlepšeniu u detí s autizmom.
polibek delfínů
Po terapii oveľa lepšie komunikovali. Mentálne postihnuté deti sa popri kontakte s delfínmi dokážu učiť desať krát rýchlejšie, a to s citeľným zlepšením zapamätania si toho, čo sa naučili. Analýza EEG v jednom experimente ukázala, že kontakt s delfínmi má na ľudský organizmus relaxačný účinok, pôsobí zmierlivo na pocity smútku a znižuje bolesť.

Čím nás liečia?
Diskutuje sa o tom, čo vlastne pôsobí tak priaznivo na telo a dušu človeka, keď je v blízkosti delfína. O aký faktor ide? Je to zvuk, ktorý vydáva? Alebo ide o spojenie viacerých faktorov? Každopádne známe je, že delfín bez problému vydá zvuk o frekvencii 0,25 kHz až po ultrazvuk v rozpätí od 80 po 220 kHz. Áno, ide práve o tieto vibrácie. Vzácny je ultrazvuk delfínov. Energia, v ňom ukrytá, môže priaznivo stimulovať endokrinný systém človeka.

Isté je, že naše mozgové vlny sa vo vysokej miere menia po tom, čo sme plávali s delfínmi. Majú inú frekvenciu a iný rozkyv (rozkmit) ako pred plávaním. Otázka však teraz znie; ak je liečiaci práve ultrazvuk, prečo by sme nemali delfíny iba počúvať? Načo s nimi aj plávať? Britskí vedci prišli na to, že kombinácia estetickej hodnoty, echolokačného systému (ultrazvuky) a emócii vyvolaných kontaktom s delfínmi vysvetľujú spomínané unikátne, blahodarné účinky na ľudský organizmus.

Kam za delfínmi?
„DAT“ sa dnes využíva nielen na liečebné procesy, ale aj z komerčného hľadiska. Popularita plávania s delfínmi stále stúpa. Ide o skvelý spôsob odreagovania sa exotickým zážitkom, ktorý zároveň poskytuje aj terapeutický účinok (odbúranie depresie a úzkosti).

Delfíny sa rýchlo učia a sú priateľské. Plávať s nimi môžete v delfinariách alebo priamo v mori či oceáne na tzv. „výletoch za delfínmi“. V portugalskom súostrovíMadeira Vás loď odvezie do lokalít, kde sa často objavujú delfíny. Môžete s nimi vo vode pokojne plávať. Veľká ponuka terapeutických a zábavných programov za sprievodu špičkových sprievodcov a biológov, Vám na Azorských ostrovoch zaručí nezabudnuteľné zážitky s delfínmi na celý život.

Oplatí sa ajMalta alebo Egypt. V Egyptev častiMakady Bay (v blízkosti známej destinácie Hurgada) sa nachádza delfinárium, kde nájdete taktiež možnosť plávania s týmito ušľachtilými tvormi. Alebo ich môžete objavovať vo vodách nádherného pestrofarebného Červeného mora popri potápaní.

Za delfínmi je možné vydať sa aj do Aqualandu v tureckej Antalyi, kde ich uvidíte, nielen skákať cez obruče, ale prekvapivo aj kresliť. Vo vodnom svete si následne môžete s nimi aj zaplávať. Najlepšie sa však odovzdáte tomuto zážitku v Mexiku v známej luxusnej atrakcii – v parku „Xel-Ha“, ktorý je postavený v štýle rozľahlej a nádhernej, exotickej lagúny.

V podstate plávate s delfínmi priamo v oceáne. Park je veľký a plný exotických rýb a koralov. Ponúka široké spektrum programov a zábavných lokalít, ktoré sú skutočne čarovné. Ďalšie destinácie umožňujúce Vám vyskúšať unikátny zážitok s delfínmi sú; Florida, Austrália, Maurícius a mnoho iných.

Ak ste sa práve namotivovali vydať sa na toto dobrodružstvo, urobili ste skvelé rozhodnutie! Skúsenosť plávania s delfínmi Vám ostane navždy uložená v pamäti ako niečo neopakovateľné a slovom jednoducho neopísateľné.

5/5 - (1 vote)