Ako často by ste mali odčervovať psa?

Parazity sú okom neviditeľné, no vedia nášmu psíkovi spôsobiť nemálo zdravotných problémov. A nielen jemu ale aj ostatným členom domácnosti, v ktorej psík žije, obzvlášť ak sa zdržuje vo vnútri. Ohrozené sú najmä malé deti, nakoľko ich organizmus sa ešte nevie parazitom dostatočne brániť. Jediným spôsobom ako sa parazitom vyhnúť je dostatočná a pravidelná prevencia vo forme odčervovania. Ako často odčervovať psa aby bol zdravý?

roztomilý pes

Aké parazity najčastejšie ohrozujú psa?

Medzi najčastejšie vyskytujúce sa parazity patria škrkavky, hlístovce, háďatká a pásomnice, ktoré infikujú tráviaci systém. https://www.celnisprava.cz/cz/clo/puvod-zbozi/Stranky/rex-system.aspx Menej známy no pre človek smrteľný parazit je svalovec a nie zriedkavé sú aj srdcové červy, ktoré napadnú srdcové tkanivo psa. Pokiaľ parazity neliečime, vedia spôsobiť veľa zdravotných problémov, vo výnimočných prípadoch aj smrť.

Aké sú príznaky napadnutia parazitom?

Pokiaľ váš psík trpí nechutenstvom, zvracaním, úbytkom na váhe, kvalita srsti je podstatne horšia, mali by ste spozornieť, pretože dôvodom môžu byť práve parazity v organizme.

Ako a čím teda odčervovať?

Ako sme už spomínali, odčervovať treba pravidelne, aby sa parazity nestihli namnožiť. Odčervovanie nie je nič zložité a hravo to zvládnete sami doma. Dôležité je vybrať správny prípravok, ktorý by sme mali zvoliť podľa veku a váhy psa. Pokiaľ máte malé šteniatko, s odčervovaním treba začať už po dvoch týždňoch od narodenia, vo veku medzi 3. a 6. mesiacoch odčervujeme v mesačných intervaloch. Následne odčervujeme každé tri mesiace, pokiaľ ale máte v domácnosti deti, ktoré sú v styku so psom, alebo ste si na prechádzke všimli, že pes zožerie, čo sa dá, je namieste odčervovať každý mesiac.

zlatý retrívr

Tabletu na odčervenie jednoducho zatlačíme psíkovi do papuľky aby sme si boli istí, že ju nevypľuje. Tabletu môžete prípadne zabaliť do syra alebo inej mäkkej potravy, kde ju pes prehltne bez toho, aby o tom vedel. K ďalším prípravkom na odčervenie patrí pasta alebo pipeta, ktorá sa aplikuje na srsť. Ak máte pochybnosti, je vhodné poradiť sa s veterinárom, v ambulancii je možné vyšetrenie trusu, ktoré nám vie presne odhaliť akými parazitmi pes trpí. Zdravie nášho psa teda závisí aj od pravidelného odčervovania, na ktoré nesmieme v žiadnom prípade zabudnúť. Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac, kliknite na https://www.vetcan.sk, kde sa dozviete všetko potrebné.