13 tipov čím kŕmiť čivavu, aby bola zdravá


Kvalitné kompletné granule, určené pre malé plemená psov, predstavujú základ pre kŕmenie čivavy. Psík nemusí (priam by nemal) jesť výlučne čisté granule.
 čivava na podstavci
Tipy ako obohatiť stravu:
Ø  vločky s kefírom
Ø  syr (nie údený) a biely jogurt
Ø  vaječný žĺtok
Ø  surové mäso (nie bravčové a keď kuracie, tak iba kvalitné!)
Ø  surové kosti (nie kuracie – môžu spôsobiť vnútorné zranenia)
Ø  ovocie a surová zelenina
Ø  varená zelenina (milujú mrkvu a varený hrášok)
Ø  varené mäso (nie bravčovina)
Ø  varené kuracie chrupavky (keď varíte slepačí vývar)
Ø  ryby (detailne bez kostí)
Ø  hydinové a hovädzie pľúca, pečeň, obličky (po troške, mäkká strava = hnačka)
Ø  okrúhle detské piškóty, prípadne med (malé množstvá ako sladkosť/maškrta)
Ø  granule (polejte ich lososovým rybím olejom = vysoko lesklá srsť)
 dvě čivavy
Problémy s dostupnosťou určitých zložiek potravy prenechávajú miesto klasike. Mnoho majiteľov kŕmi svoju čivavu granulami. Ak je však váš pes na granule alergický (najčastejší prejav – hryzenie si labiek), pomaly prejdite na surovú stravu. Urobte tak aj v tom prípade, ak  má dlhodobé zdravotné problémy (mäkká stolica a iné). Surová strava BARF pre psov, je na internete dostatočne propagovaná. Nájdete tu rozmanité recepty, ktorým sa ľudia a ich psy veľmi tešia. Tieto recepty psíčkari zdieľajú už aj na facebooku. Pokiaľ patríte k „starej škole“ a internet neuznávate, v kníhkupectvách  nájdete rôzne odborné knihy.
 
Čo je to BARF?
 
BARF je skratka z angl. slovBiologically Appropriate Raw Foods – biologicky vhodná surová strava. Jedná sa o prirodzenú, prírodnú, zdravú stravu, ktorá je podávaná v surovom stave (surové mäso, surové kosti a ako príloha surová zelenina), aby si zachovala všetky bioaktívne látky v celom pôvodnom množstve a spektre.

Pes je mäsožravec pochádzajúci z vlka. Jeho zažívacia sústava a trávenie sú preto podobné. Vlk si obohacuje menu ovocím, korienkami, bylinkami  trávou, preto je táto naturálna strava doplnená zeleninou a ovocím. Mala by obsahovať vyvážený pomer svaloviny (čistého mäsa), chrupaviek, kostí, tuku, vnútorností, ovocia a zeleniny. Takto pes dostáva do tela bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerálne látky a vlákninu, teda všetko to, čo potrebuje.
Čivavy prekvapivo milujú BARF. Aspoň dva krát do týždňa by mali konzumovať surové mäso, surové kosti, surovú zeleninu, ovocie alebo ryby. Aj napriek tomu, že majú malé zúbky, sú to psy a teda pochádzajú tiež z vlka! Čivava má ostré zuby vyvinuté na uchopenie a roztrhanie svojej koristi. A skutočný pes, raz za čas potrebuje surovú stravu. Vyvážená strava pre všežravcov, ako je človek, je tretina mäsa, tretina obilnín (cestoviny, ryža) a tretina zeleniny. Kŕmiť takouto stravou psa, ktorý je mäsožravec, nie je ideálne.
 husky a čivava v trávě
Je dobré inšpirovať sa BARFom, ale pokojne sa riaďte predovšetkým kondíciou a chuťami psíka. Potrava nech obsahuje: mäso každého druhu, zeleninu a chrupavky (po kúskoch, ktoré sú pre malé plemeno vhodné) Pridávajte občas aj žĺtok, trošku ryže alebo vločiek a to, čo uznáte vy a váš veterinár za vhodné, že psíkovi prospeje a neublíži.

5/5 - (1 vote)