S amslerovou mriežkou odhalíte problémy so zrakom

Žijeme v dobe, kedy drvivú väčšinu trávime za počítačmi, tabletmi a pozeráme televízie. Žiaci celé dni trávia čas za počítačom a tabletom, pretože majú dištančné online vzdelávanie, dospelí pracujú z domu, a tak sa zvyšuje množstvo ochorení chrbtice, očí, kĺbov. V dobe internetu a počítačov je mnoho spôsobov, ako si viete skontrolovať, či vaše oči sú zdravé alebo nie. Tieto testy očí si môžete vykonať v pohodlí svojho domova a zadarmo. Hoci žiadny domáci test nenahradí vyšetrenie očným lekárom, tak viete identifikovať zdravotný problém skôr ako sa vám zhorší rapídne zdravotný stav. Jedným z testov, ktorý možno vykonať v pohodlí vášho domova, je test s amslerovou mriežkou. Amslerova mriežka je tabuľka, ktorá má rozmer cca 10 cm x 10 cm a je zložená z menších štvorcov. Uprostred nej je čierna bodka.

odraz v oku

Dostupnosť amslerovej mriežky

Amslerova mriežka vám pomôže zistiť, či trpíte alebo netrpíte makulárnou degeneráciou oka. Ak nechcete trvalo prísť o zrak, vykonajte test doma! Ako na to? Amslerova mriežka môže byť dostupná aj u vášho očného lekára, stačí, ak sa ho na mriežku opýtate. Amslerova mriežka je dostupná aj na internete. Stačí, ak si ju stiahnete a vytlačíte. Vytlačiť si môžete hneď niekoľko kópií – pre všetkých členov vašej rodiny. Vytlačenú amslerovu mriežku si môžete pripnúť na chladničku, a tak zaručene nezabudnete ju pravidelne používať. Amslerova mriežka a test s ňou by ste mali vykonávať aspoň jedenkrát týždenne. Akonáhle spozorujete zmenu, odporúčame vám okamžite kontaktovať vášho očného lekára, aby vaše oči vyšetril.

modré oko

Najskôr jedno oko, potom druhé

Keď už máte amslerovu mriežku doma, môžete prejsť k testovaniu. Môžete použiť aj okuliare na čítenie v prípade, že ich nosíte. Ako vykonať test? Amslerova mriežka by mala byť vzdialená priblížne 15 až 20 centimetrov od vášho oka. Test vykonáte najskôr jedným okom, potom ho zopakujete druhým. Dlaňou si zakryte jedno oko a druhým okom sledujte čierny bod, ktorý sa nachádza v strede amslerovej mriežky. Počas sledovania čiernej bodky je potrebné sledovať, či čiarny, ktoré sa nachádzajú v amslerovej mriežke sú neprerušované, nepokrútené a či vzdialenosť medzi jednotlivými čiarami je rovnaká. Ak ste zistili, že čiary sú prerušované, pokrútené alebo vzdialenosť medzi nimi nie je rovnaká, vyhľadajte očného lekára. Je všeobecne známe pravidlo, že včasná diagnostika znamená skorú a rýchlu liečbu. Pri skorom diagnostikovaní problému, liečba môže byť účinná. Ak vás táto téma zaujala a chcete sa dozvedieť viac, kliknite na webovú stránku https://www.ivio.clinic/ocnymagazin/, kde môžete získať užitočné informácie.