Kúpili sme matrac pre naše dieťa. Hovorím o matraci, ktorý je určený do detskej postieľky, myslím tej malej a nie pre väčšie deti. Keď sme ho kupovali, pozerala som najmä na to, či boli na jeho výrobu použité kvalitné materiály, či má správnu tvrdosť a či sú boky spevnené tak, ako by mali byť. Jednu vec, ktorú som však naozaj neriešila, bolo to, či sa dá matrac vyzliecť z vrchného poťahu. Viete ako sa hovorí. Kto nemá v hlave, má v nohách. V prípade matracu by sa však hodila skôr veta „kto nemá v hlave, má špinavý matrac“.
Najprv by som vás rada upozornila na fakt, že odnímateľný poťah na detskom matraci nie je automatickou záležitosťou. Ja http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/casopis/tema/ako-nepretrzite-monitorovat-bezporuchovost-zariadeni–9828 som si totiž myslela, že všetky matrace pre deti musia byť vybavené takýmto poťahom. Veď je to logické. Pre výrobcov a predajcov, však asi nie je. Takže pozor, vždy si to pred zaplatením overte.
Nemusím snáď zdôrazňovať a vysvetľovať, že nejaká tá nehoda s popišaním alebo pokakaním, sa v postieľke jednoducho čas od času stane. Ak však budete mať matrac, z ktorého neviete odzipsovať poťah, pripravte sa na neriešiteľnú situáciu. Matrac nemôžete namočiť ani ho šúchať mokrou hubkou. Jediné čo vám ostáva je, že matrac vyložíte na slnko, ak samozrejme nejaké svieti a budete čakať kým nevyschne. Potom na neho môžete nasypať sódu bikarbónu alebo použiť špeciálny dezinfekčný prostriedok na matrace pre deti. Nebudem zdôrazňovať, že všetky tieto procesy zaberú istý čas a keď že malé dieťa postieľku využíva takmer nepretržite, nie je to vôbec ideálne.
Takže, pri kúpe matracu si túto „drobnosť“ naozaj poriadne všimnite. Ak môžete poťah odzipsovať, nie je to naozaj žiadny problém. Stane sa nehoda, poťah hodíte do práčky na pol hodinky, necháte ho vyschnúť a postieľka je opäť použiteľná. Ešte jedná naozaj dobrá rada. Pod poťah môžete vložiť deku, plachtu alebo saciu plienku. Takto zabránite tomu, aby sa znečistilo vnútro matracu.