Baktérie prenášané na človeka zo zvierat

Bezpochybne, či už máte v domácnosti mačku, psíka, alebo iné domáce zvieratko prirástlo Vám k srdcu ako ďalší člen Vašej rodiny. S tým sú často spojené najmä prejavy lásky k zvieratám. Ale pozor! Váš domáci miláčik je nosičom množstva baktérií, ktoré môžu spôsobiť veľké zdravotné problémy a závažné choroby ako infekcie, salmonela, campolybacter a E. Coli. Psíky prenášajú aj taxokarózu a parazity, ktoré sú schopné spôsobovať rozvo cýst v mozgu a očiach. To môže vyústiť až k slepote. Aj napriek uvedeným faktom, ktoré nehrajú v prospech Vášho miláčika odborníci uvádzajú, že deti, ktoré vyrastajú v domácnosti so zvieraťom netrpia toľkými alergiami.

pes

S láskou, ale opatrne!
Ak máte v domácnosti psíka, nesie to so sebou nespočetne veľa výhod. Psíky znižujú stres, navodzujú pozitívu energiu, podporujú Vás k fyzickým aktivitám pri venčení a znižujú pocit samoty. Ľudia prevažne považujú bozk od psa za niečo nechutné. Odborníci na mikrobilológiu však upozorňujú, že by ste nemali psovi dovoliť oblízať Vám tvár, aj keď sa Vám pes zdá veľmi čistý. Psí trávia polovicu svojho života s ňufákom kdekoľvek a to aj vo výkaloch a odpadkoch, práve preto by ste mali byť o to obozretnejší! Aj nos psa nesie choroboplodné zárodky, škodlivé baktérie a vírusy ohrozujúce zdravie ľudí.

čumák

Existujú však aj plemená, ktoré sa prípadnému bozku bránia samé. Je to pre nich veľmi stresujúce a nevnímajú to ako prejav lásky. Na pozore by sa mali mať obzvlášť ľudia s oslabenou imunitou, prípadne HIV pozitívy.
Najlepším prejavom lásky pre Vášho domáceho miláčika bude určite pohladkanie a zvýšená pozornosť. Vaše domáce zvieratká rozhodne nebozkávajte, môžete tak ublížiť nie len zvieraťu, ale hlavne sebe a svojmu zdraviu.

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá! Po hre so psíkom nezabudnite na Vašu osobnú hygienu ako aj na hygienu samotného miláčika!

Baktérie prenášané na človeka zo zvierat
Share